Zorunlu Trafik Sigortası

Araç sahibi olanların ve ehliyet sahibi olan kişilerin trafiğe çıkmadan önce yaptırmak durumunda olduğu zaruri olan sigortaya zorunlu trafik sigortası denir. Her araç sahibinin bu zorunlu trafik sigortasını yaptırması kendi can ve mal güvenliği için gereklidir. Herhangi bir kaza anında oluşan zararın ödenmesi için bu sigortadan yararlanılır.

Zorunlu trafik sigortası olmadan araç sahipleri hiçbir şekilde trafiğe çıkamazlar. Bu açıdan bu sigortanın yaptırılması mecburdur.        Yaptırmayan kişiler tespit edildiğinde ceza işlemi uygulanır. Bu açıdan eğer aracınızın zorunlu trafik sigortası yapılmadıysa bir an önce yaptırmanızı tavsiye ederiz. Trafikte karşılaşılan zararın en alt derecede atlatılması için zorunlu trafik sigortası sizin açınızdan önemlidir.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmayanların Karşılaşacağı Cezalar

Trafiğe çıkmadan önce zorunlu belgeler içinde bu zorunlu trafik sigortası da geçer. Zorunlu trafik sigortası yaptırmayanların alacağı cezalar içinde ilk olarak araçların bağlanma işlemi gelir. Eğer sizin de aracınızın zorunlu trafik sigortası yoksa aracınızın görüldüğü yerde bağlanır. Aracınızın bağlandığında kesinlikle bu araçla trafiğe çıkamazsınız.

Zorunlu trafik sigortanızı sadece yaptırmak yeterli değildir. Aynı zamanda vakti geldiğinde aracınızın zorunlu trafik sigortasını yeniletmek ile de görevlisiniz. Zamanında aracınızın zorunlu trafik sigortasını yeniletmemişseniz yine ceza almanız kaçınılmazdır. Bu açıdan aracınızın zorunlu trafik sigortasının yenilenme zamanlarına dikkat etmeli ve zamanı geldiğinde aracınızın zorunlu trafik sigortasını yeniletmelisiniz.

Aracınızın Trafikten Men Edilir

Trafiğe çıkmadan önce kesinlikle yapılması gereken ve resmi olarak bu sigortayı yaptırmayanlar için ceza işlemi uygulanması kaçınılmazdır. Zorunlu trafik sigortası yaptırmayanlar bu sebeple çeşitli ceza işlemlerine çarptırılır. Bunlardan birisi de aracınızın trafikten men edilmesidir. Trafikten men edilen araç kesinlikle kullanılamaz. Bu sorun için otoparka bağlanarak alınan aracınız için sadece ceza bedeli ödemeniz yeterli değildir. Bir an önce aracın zorunlu trafik sigortasını da yaptırmanız gerekir. Aksi takdirde aracınızı otoparktan alamazsınız. Sigortayı yaptırdıktan sonra aracınızın otoparkta kaldığı süre boyunca ayrıca otopark parası cezası da ödemeniz gerekir. Ancak tüm bu işlerin yerine getirilmesi ve ceza tutarlarının ödenmesi ile aracınızı tekrar otoparktan alabilir ve kullanabilirsiniz.

 

About admin

83 queries 0,638