Yeni Ehliyet Başvuru

Yeni Ehliyet Başvuru

Yeni ehliyet başvuru içeriği 1 Ocak 2016 tarihinde yapılan yeni düzenlemeler ile değişmiş oldu. Dünya üzerinde 84 ülkenin kabul göreceği yeni nesil ehliyete sahip olmak için öncelikli olarak internet üzerinden randevu almanız gerekmektedir. Arama motorunda yer alan yeni ehliyet başvuru başlıklarında kaybolmadan aşağıda verdiğimiz linke tıklayıp e randevu alarak birinci basamağı hızlı bir şekilde geçebilirsiniz. Yurtdışına çıkan kişilerin, “uluslararası sürücü belgesi” almalarına gerek kalmadan kullanabilecekleri yeni ehliyetlerine sahip olmak için gerekli olan diğer evrakları da temin etmeniz şarttır.

YENİ EHLİYET BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ...

Yeni Ehliyet İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Yeni ehliyet için gerekli olan belgeler nelerdir? Sorusuna cevap vermeden önce yeni ehliyet sistemi ile eskisi arasında ne gibi farklıların olduğuna değinelim. AB standartlarına uygun olan yeni ehliyet toplam 84 ülkede geçerliliğini korur niteliktedir. Eski ehliyet belgeleri birçok ülkede kabul görmediği için, yurtdışına çıkan vatandaşlarımız uluslararası sürücü belgesi almak zorunda kalıyordu. Çip kart özelliğe sahip olan yeni ehliyetlerde yer alan resimler biometrik olarak çekilir. Araç kullanmaya engel bir sağlık sorununuzun olmadığını belgemelemek için aile hekimi ya da özel hastanelerden alacağınız Sağlık Raporu ile ilgili bankalara ödeyeceğiniz makbuz temin etmeniz gereken belgeler arasında yer alır. Yeniliklerine sürücü adaylarının 2 yıllık staj sürecini de katan yeni ehliyet almak için gerekli olan belgeleri başlıklar altında yoplayacak olursak;

  • Sürücü Belgesi Dosyası
  • Sürücü Sağlık Raporu
  • Sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz
  • Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası
  • 2 adet fotoğraf (5×6 ebatında arka fon beyaz olacak şekilde biometrik bir vesikalik fotoğraf) ( Biyometrik Fotoğraf hakkında bilgi edinmek için TIKLAYIN)
  • Kan Grubunu belirtir belge veya yazılı beyan
  • Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği

E Randevu sistemine giriş yaptıktan sonra mailinize gönderilen onay kodu ve yukarıda saymış olduğumuz belgeler ile Trafik Tescil Müdürlüğüne giderek yeni ehliyetlerinize kavuşabilirsiniz. Son olarak randevu saatinden 15 dakika önce kurumda olmanız işlemlerizi kolay bir şekilde yapmanıza ve psikolojik olarak kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olacaktır.

 

 

 

About admin

71 queries 1,326