Vergi No Sorgulama

 

Vergi No Sorgulama Nedir Nasıl Yapılır?

Pek çok firmanın ve/veya tüzel şahısın aktif bir biçimde sektör üzerinde yürütmüş olduğu ticari faaliyetler vardır. Bu ticari faaliyetler, Gelir İdare Başkanlığı tarafından kontrol edilmekte ve devlete ödenmesi gereken vergilerin takibi yapılmaktadır. Bu anlamda tüzel kişilerin ve/veya firmaların; vergi mükellefi olduğunu aynı zamanda yürütmüş olduğu ticari faaliyetleri devlet kontrolünde yürüttüğünü gösteren vergi levhası gibi resmi evrak niteliğinde dokümanlardan birisi de vergi numarasıdır.

Tüzel şahıslara veya işletmelere Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından verilen vergi numarası, tüzel kişinin veya firmanın, kuruluş yılı, ticari faaliyetleri, ödenekleri, vergileri, borçları, hukuksal konumu, devlet dairelerinde ki konumu ve vergi ile ilgili diğer birçok bilginin bulunduğu sayısal haneler olmaktadır. Nasıl Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her bireyin, doğum tarihinin, doğum yerinin, ana adı ve baba adı, nüfusa kayıtlı olduğu il ve ilçe gibi bilgilerinin bulunduğu aynı zamanda dünya statüsünde vatandaşlık sembolü olan Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi gibi, tüzel kişilerin ve kurumların sahip olması gereken ve tüm bilgilerinin bulunduğu numaraya da vergi numarası, kimlik kartına ise vergi levhası denilmektedir.

Bir firmanın veya tüzel bir şahsın kurmuş olduğu işletmenin bilgilerine ulaşmak, bu firma hakkında bilgi sahibi olmak veya bu firma veya tüzel kişi adına yapılacak resmi ve ticari işlemlerde kullanılmak üzere vergi numarasına ihtiyaç vardır. Bunun ile birlikte gerekli tüm bilgilere ulaşmanın bir yolu, sorgulama yapmak istenilen firma ile ilgili olarak vergi no sorgulama işlemi ile firma hakkında detaylara ulaşmaktır. Peki, vergi numarası nasıl sorgulanabilir?

Vergi No Sorgulama Nasıl Yapılır?

Birçok alanda ihtiyaç duyulan vergi no sorgulama işlemi ile hem firma hakkında portföyde oluşturulmuş bilgiler teyit edilebilmekte hem de gerekli işlemler için firmanın sahip olduğu vergi numarası araştırılarak öğrenilebilmektedir. Genel olarak vergi no sorgulama işlemlerini yapmak için fazla bir yöntem ve seçenek bulunmamaktadır. Fakat bazı küçük ayrıntılar ve tecrübeler, ihtiyaç anında aranılan vergi numarasını insanların karşısına çıkarmaktadır. Her hangi bir firma veya tüzel şahıs adına yapılacak vergi numarası sorgulama işlemlerinde, şayet vergi numarası bilinmiyor ve bu numara öğrenilmek isteniyorsa yapılacak ilk işlem Ticaret Odası Birliği resmi adresinden sorgulama yapmak olmalıdır. Ticaret Odası Birliği, aktif olarak ticari faaliyetler ile ilgilenen herkesin kayıt olması gereken resmi kurumlardan birisi olduğu için tüm firmaların ve tüzel şahısların istenilen bilgilerine ulaşmak ve vergi numarasını öğrenmek mümkündür.

Vergi Numaranızı Öğrenmek İçin Tıklayınız

Ticaret Odası Birliği resmi adresi üzerinden yapılacak aramalarda, vergi numarası öğrenilecek firmanın veya tüzel şahsın; unvanı ve ticari faaliyetlerini yürüttüğü il ve ilçenin konumsal adresi bilinmelidir. Bundan sonra yapılacak kısa süreli bir arama süresinin sonunda öğrenilmek istenilen vergi numarası karşımıza çıkacaktır. Bunun dışında vergi numarası bilinen fakat sorgulanması istenilen firmaların ve/veya tüzel kişilerin sorgulamaları birden çok farklı şekilde yapılabilmektedir. Yine aynı şekilde vergi numarasını öğrenmek için sorgulama yapılmış olunan, Ticaret Odası Birliği resmi adresinden, elde edilmiş vergi numarası ile pek çok sorgulama yapılabilmektedir. Bu sorgulamalar sonucunda, firmanın veya tüzel şahsın Ticaret Odası Başkanlığınca tutulmuş olunan tüm bilgilerine erişmek mümkündür.

Bunun dışında bir diğer vergi numarası sorgulama işlemi ise elektronik devlet sistemi ile mümkün hale gelmiştir. Elektronik devlet sistemi ile birlikte hayata geçen vergi numarası sorgulama hizmeti ile birlikte; sorgulanacak vergi numarasının girilmesi halinde, firmanın ve/veya tüzel kişinin sahip olmuş olduğu ticari oda kaydı, vergi numarası bilgileri, kuruluş yılı ve faaliyet alanları gibi pek çok bilgiye ulaşmak mümkündür.

About admin

70 queries 0,636