Vergi Borcu Sorgulama

Vergi Borcu Sorgulama ve Vergi Borcu Nedir?

Vergi Borcu Sorgulama devletin yol, su, elektirik gibi temel harcamalarını karşılayabilmek adına vatandaşlarına yüklemiş olduğu ekonomik sorumluluktur. Devlet içerisinde vergi sistemi toplumsal sorumluluk olarak bilinmesi gereken ve bir devletin kalkınması için oldukça önemli bir unsurdur. Ancak elbette ki vergi dağılımının ve şeklinin adil olması gerekmektedir. Vergi borcu ise; vatandaş olarak devlete karşı ve topluma karşı sorumluluk olan verginin ödenmemesi durumunda ortaya çıkan borçlanma şeklidir.

Vergi Borç Sorgulama Nedir?

Şahıs olarak yaşadığımız ülke sınırları içerisinde, kullandığımız ilaçlarda, kullandığımız, su, elektrik, doğalgaz gibi birçok ihtiyaçta, alınan eşyalarda, oturulan ev de yani akala gelebilecek faydalanılan hizmetlerin ve sahip olan malların tümü için vergi ödenmektedir. Bu vergilerin dışında tüzel kişiliklerin yani işyeri olan ve ticari olan kişilerin vergilendirilmesi söz konusudur. Bu vergilerin ödenmemesi, eksik ödenmesi ya da vergiye dahil olmamak için kaçak olarak yürütülmesi gibi durumlarda vergi borcu ortaya çıkmaktadır. Tabi kaçak olarak yürütmenin bunun yanı sıra hukuksal olarak cezası da ön görülmektedir. Bazen farkında olunmadan takipsizlik sebebi ile de vergi borçları ile karşılaşılabilmektedir. Bu yüzden vergi borcunuzun olup olmadığını vergi borcu sorgulama sisteminden sorgulamanız gerekmektedir.

Buradan vergi Borcunuzu Sorgulayabilisiniz.

Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Şahsınıza ait vergi borcu olup olmadığını sorgulamak için yapmanız gerekenlerden biri Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesine girerek burada vergi borcu sorgulama uygulamasına girerek; burada sizden istenilen TC kimlik numarası, nüfus cüzdanında bulunan seri no gibi istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girerek vergi borcunuza ilişkin bilgilere erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca e – devlet sisteminin bir başlık altında topladığı çevrimiçi sistemde de vergi borcu sorgulama işlemi yapabilmektesiniz. Gelir İdaresi başkanlığı buradaki sistemde yer almakta ve siz de e – devlet şifresi ile e- devlet sistemine giriş yaparak buradan gelir idaresi Başkanlığı’ nda ki vergi borcu sorgulama kısmına gelerek vergi borcunuzun olup olmadığına, varsa da ne kadar olduğuna bakabilirsiniz. İşlemlerinizi ve bilgilerinizi buradan kolayca takip edebilirsiniz. Ancak bu uygulamadan yararlanabilmeniz için kesinlikle bir e – devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir.

 

About admin

68 queries 1,489