Trafik Cezası Sorgulama

Trafikte araç kullanan sürücüler için trafik cezası korkulu rüyadır. Birçok araç sürücüsü trafikte yaptığı kural ihlallerinden dolayı trafik idari para cezası ödemek zorunda kalmaktadır. Zamanın gelişen teknolojisi ile vakit kaybının yaşanmaması için artık cezalar plakaya yazılarak adrese gönderilmektedir. Trafik cezaları plakaya yazıldığı zaman adrese gönderiliyor. Adreste bazen kimsenin bulunmaması nedeni ile cezalar tebliğ edilememekte ve bu durumda araç sürücüsünün kesilen cezadan haberi olmamaktadır.
Cezanın yasal süresi olan 30 gün içerisinde ödenmemesi ise faiz uygulamasına neden oluyor. Cezanın ödenmemesi durumunda faizli geri ödeme yapılmaktadır ancak. Bunun yanında araçların cezalarının ödenmemesi devir işlemlerini de etkilemektedir. Cezası ödenmemiş araçlar satılmak istense dahi noter devir işlemi yapılamıyor. Ancak aracın üzerindeki tüm cezalar kaldırıldıktan sonra devir işlemi yapılabiliyor. Cezanın sebep olduğu bir diğer durum ise muayenenin yapılamaması. Cezası ödenmeyen araçlar süresi geldiğinde muayene yapılmak istense dahi muayene cezadan dolayı yapılamamaktadır. Peki, bu durum nasıl önlenir? Trafik cezası sorgulama nasıl yapılır? Trafik cezası ödeme nasıl yapılır?

TRAFİK CEZASI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Yukarıda belirttiğimiz durumlara maruz kalmamak için cezaların ödenmesi gerekir. Belli dönemlerde ya da ceza yediğinizi düşündüğünüz durumlarda cezaları sorgulayarak öğrenmek mümkün. Eğer bir kamera ya da radarda ceza yediğinizi düşünüyorsanız ve ya başka bir nedenden dolayı trafik cezası yediğinizi düşünüyorsanız bunun için cezanızı sorgulayabilirsiniz. İlk olarak online yapmak isterseniz bu durum kısa süre içerisinde yapılabilir. E devlet şifresi olanlar Emniyet Genel Müdürlüğü Kurumu bilgilerine gelerek araç plaka bilgisi ile trafik cezası sorgulama işlemi yapabilir. Bu işlem e devlet sistemi şifresine sahip olanlar tarafından yapılabilir. Bir diğer trafik cezası sorgulama yöntemi ise internet vergi dairesinden yapılan yöntemdir.

Bu sistemde aracın plakası, araç sahibinin TC kimlik numarası ve aracın satın alındığı noter devir tarihi bilgileri girilerek araca ait bilgilere gelinmektedir. Burada araç ceza bilgileri üst satırda yer almaktadır. Ceza bilgilerine tıklayarak kısa sürede ekrana araca ait ceza bilgilerinin gelmesi sağlanabilir. Trafik cezası sorgulamak için Emniyet Genel Müdürlüğünün kendi sitesi kullanılabilir. Emniyet Genel Müdürlüğü sitesinden girilerek trafik cezası sorgulama seçeneği seçilebilir.

Emniyet Genel Müdürlüğünden Sorgulama Yapmak İçin Tıklayınız

Burada istenilen bilgiler girilerek araca ait trafik cezası olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu işlemler trafik cezasının kolay bir şekilde öğrenilmesini sağlamaktadır. Araç sürücüleri trafik cezalarını öğrenerek hemen ödeme yapabilir. Yapılan ödeme tebliğ yapıldıktan sonra on beş gün içinde yapılır ise ödenecek ceza %25 oranında indirimli olarak ödenmektedir. Bu da önemli bir indirim oranıdır. Eğer trafik cezasının bir aylık ödeme süresi geçilir ise ödeme faizlenir ve aracın plakasına bu cezanın ödenmediği bilgisi girilir. Araç devir ve muayene işlemlerinde bu bilgiler çıkabilmektedir.

TRAFİK CEZASI NASIL ÖDENEBİLİR?

Trafik idari para cezası kesilen vatandaşlar bu cezaları bir kaç farklı yöntem ile ödeyebilir. Trafik cezalarını internet vergi dairesi üzerinden ödeyebilir araç sürücüleri. Hızlı bir ödeme yöntemidir. Eğer internet üzerinden ödemek istemiyor ise bunun yerine PTT şubelerinden ve ya vergi dairesinden direk ödeme yapılabilir. Bu yöntemler ile ödeme yapmak internet kullanmak istemeyenler için ideal. Trafik cezası ödemek için bu yöntemler kullanılabilir.

Trafik cezalarını sorgulamak ve öğrenmek çok önemlidir. Plakaya yazılan ya da arkadan yazılan cezalar daha fazla faiz ile ödenmek zorunda olabilir. Cezaların kişilere ulaşmaması genel bir sorun. Tebliğ edilmediği zaman muhtarlıklara bırakılan cezalar çoğu zaman kişilere ulaşmıyor. Eğer siz de ceza kesildiği durumları hissediyorsanız mutlaka online sorgulama yapın.

About admin

88 queries 1,441