Toki Kura Sonuçları

Toki Kura Sonuçları Nedir?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın öncülüğünü yapmış olduğu, tüm denetim, bina yapımı, bina projelendirmesi, yatırım, ödeme ve ödenek işlemlerinin yine aynı şekilde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yapıldığı TOKİ konutları her geçen gün, birçok vatandaşı ev sahibi yapmaktadır. TOKİ ile ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için belirli kriterler sağlandıktan ve başvuru işlemleri yapıldıktan sonra geriye kalan tek şey toki kura sonuçları hakkında yazılı açıklamaların resmi kurumlarca yapılmasını beklemek oluyor.

Bu durumda başvurular değerlendirip uygun görülen ev sahibi adayları noter huzurunda yapılacak kura ile belirleniyor. Kurada ismi çıkan kişiler ise yeni evlerine kavuşuyorlar. İsmi kurada çıkan fakat başvurmayan kimseler ise haklarını kaybediyor ve bu haklar, kurada ismi ‘yedek’ olarak çıkan kişilere aktarılıyor. Bu sebeple Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca düzenlenen TOKİ konutlarına başvuranlar için toki kura sonuçları oldukça titiz bir şekilde sorgulanmalı ve dikkatli bir şekilde takip edilmeli. Aksi takdirde kurada çıkan isimler haklarını kaybedebilir ve hakları diğer kişilere geçebilir. Peki, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından düzenlenen TOKİ konutlarını kazanan ve ismi kurada çıkan listeleri nerede yayınlanır ve bu sorgulama nereden yapılır?

Toki Kura Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan ve idare edilen TOKİ konutları için yapılacak sorgulamaların önemi oldukça büyüktür. Nitekim sonuçların açıklanması ile birlikte başlayan kayıtlarda, gerekli işlemleri tamamlamayan kişiler için, isimleri kurada çıksa bile haklarını kaybetmeleri gibi bir durum söz konusu olmaktadır. Bu yüzden kura süresince ve kura yapıldıktan sonra toki kura sonuçları dikkatlice incelenmeli ve sorgulama işlemleri yapılmalıdır. Peki, bu sorgulama işlemleri nerede ve nasıl yapılabilir? TOKİ konutları projesine başvuran herkes için yapılacak kuranın sonuçlarının öğrenileceği pek çok kaynak bulunmaktadır. Bu kaynaklardan ilki de Toplu Konut İdaresi Başkanlığının resmi adresi olmaktadır.

Toki Resmi Sitesinden Sonuçlar İçin Tıklayınız. 

Gelişen altyapı sistemleri sonrasında, kura işlemlerini ve sonuçlarını, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı resmi sayfasından; verilen kura numarası ile takip etmek mümkündür. Bunun yanı sıra yine aynı şekilde gelişen teknolojinin bir ürünü olan ve PTT şubelerinden küçük bir ücret karşılığı alınabilecek, elektronik devlet şifresi ile de tüm mobil cihazlar ve bilgisayarlar ile TOKİ kura sonuçlarını öğrenmek mümkündür. Günümüzde sık kullanılmayan fakat TOKİ başvuru sonuçlarının öğrenilebileceği bir farklı yöntem ise gazetelerdir. Posta Gazetesi, Merhaba Gazetesi, Günaydın Gazetesi, Sabah Gazetesi gibi birçok bilinen gazetenin yanı sıra, hem resmi gazete hem de yerel gazeteler TOKİ kura sonuçlarını yayınlanmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak başvuru sürecinin hiç bir anını kaçırmak istemeyenler ise, yine aynı şekilde gerekli duyuruların ve kuralların nerede yapılacağının bilgisine Toplu Konut İdaresi Başkanlığı sitesinden ulaşabilir ve kuranın yapılacağı ilde kurada bulunabilir veya yerel televizyonlarda canlı olarak kura anını izleyerek TOKİ kura sonuçlarını öğrenebilirler.

Toki Kura Sonuçları Ücretli midir?

TOKİ kuralarını öğrenmek için birçok yöntem bulunuyor. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından düzenlenen ve tüm işlemleri devlet tarafından ve devlet desteği ile gerçekleşen; insanları ev sahibi yapan TOKİ konutlarının tüm sorgulama işlemleri ücretsiz olarak yapılmaktadır. Gazete gibi yöntemler ile TOKİ konutlarının sonuçlarını öğrenmek isteyen; kimseler için gazete ücretlerinin yanı sıra elektronik devlet şifresi için belirli bir ücret söz konusudur. Fakat bu ücretler oldukça düşük ve küçük meblağlar gerektirmektedir. Bunun yanı sıra gerek Toplu Konut İdaresi Başkanlığı gerek sanal ağlar, gerek televizyon canlı yayını ile TOKI konutlarının kura sonuçlarını ücretsiz bir şekilde, tek bir kuruş dahi ödemeden öğrenmek mümkündür.

About admin

70 queries 0,374