Toki Başvuru Şartları

 

Toki Nedir?

Devlet tüm vatandaşlarının ev sahibi olabilmesi için çeşitli projeler hayata geçirmektedir. Toplu Konut İdaresi tarafından başlatılan Toki projesi de bu projelerin en önemlileri arasında yer alır. Özellikle depreme yönelik geri dönüşümde Toki sayesinde birçok vatandaşın evleri dönüştürülmüş depreme dayanıklı daireler olarak teslim edilmiştir. Yapılan tüm Toki konutları uygun fiyatlı ve ödeme koşulları vatandaşı zora sokmayacak şekilde tasarlanmıştır. Böylece tüm vatandaşların ev sahibi olabilmesi amaçlanmaktadır. Toki konut projesinden daire alabilmek için öncelikle toki başvuru şartları yerine getirilmelidir. Şartlara uygunluk gösteren tüm vatandaşlar Toki konut projesinden konut almak için hak kazanabilirler.

Toki Başvuru Şartları Nelerdir ve Nasıl Yapılır?

Toki aracılığıyla ev sahibi olmak için kişilerin gerekli başvuru şartlarına uyması ve tamamlaması gerekmektedir. Toki başvuru şartları Toplu Konut İdaresi tarafından belirlenmektedir. Öncelikle kişilerin bu projeye başvurabilmeleri için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir. En önemli şart olan TC vatandaşlığı göz ardı edilmemektedir. Aksi durumda projeye başvuru yapılamaz. TC vatandaşı olan kişi için bir sonraki şart ise projenin yapılacağı il/ ilçede en az bir yıl ikamet etmesi ve nüfus kayıtlı olduğu ilinde burası olmasıdır.

Bu şarta da uygunluk gösteren kişinin Toplu Konut İdaresinden daha önce konut kredisi kullanmamış olması ve projeden daire almamış olması gerekir. Eğer daha önce projeden ev alınmışsa tekrar başvuru yapılamaz. Kişinin kendi, eşi ve çocukları üzerinde tapuda kayıtlı bir kat mülkiyetli bağımsız bir bölümü veya müstakil bir konutunun olmaması gerekir. Ayrıca projeye başvuracak kişinin 25 yaşını doldurmuş olması da aranan şartlardandır. Toki başvuru şartları arasında kişinin aylık net gelirinin 3.200 Türk lirasını aşmaması gereklidir. Bu durum İstanbul için 3.700 TL olarak belirlenmiştir. Şartlara uyan kişi başvuru işlemini gerçekleştirebilir. Ayrıca önemli olan hususlardan biri de bir haneden sadece bir başvuru yapılabilir olmasıdır.

Toki Web Sitesininden Daha Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

Şehit Ve Gazi Ailelerine Toki Avantajı

Şehit aileleri, gaziler ile dul ve yetimleri, eşi ölmüş çocuklu bayanlar bu kuralların bazılarından muaftır. Şehit aileleri, gaziler ile dul ve yetimlerin ikametlerinin en az 3 yıl olması ve bu sürede nüfusa kayıtlı olmaları gerekir. Ayrıca bu kişiler konut satın almamış olma şartından da muaftırlar. Eşi vefat etmiş annelerde ise yaş sınırı aranmamaktadır. Başvuru yapılırken kişiler şehit aileleri, gaziler ile dul ve yetimleri, en az %40 engeli ol>an kişiler, emekliler ve diğer alıcılar olarak kategorilendirilmektedir. Kura çekilişlerinde de bu kategori öncelikleri dikkate alınır.

Başvuru şartlarına uyan kişiler başvuru yapmak için gerekli belgeleri toplamalıdır. Gerekli belgeler ise; nüfus cüzdanı fotokopisi, emeklilerin emekli kimlik belgesi, şehit aileleri, gazi ile dul ve yetimlerinin hak sahipliği belgesi, engelli kişilerin kimlik kart fotokopisi ve sağlık heyet raporudur. Bu belgeler başvuru sırasında kişilerden istenmektedir. Sözleşme aşamasında ise ikamet belgeleri, gelir belgeleri ve bazı durumlarda da çeşitli ek belgeler istenmektedir.

Kişiler tüm bu şartlara uyum sağladığında konut projesinden daire almak için hak kazanırlar. Daire tesliminde ise kura sistemi uygulanır. Kura sisteminde öncelik sırasına uyulmaktadır. Kategorilendirmede belirtilen kura sırasına göre çekiliş işlemi yapılır. Her kategoride belirli bir kontenjan bulunmaktadır.

Toki projelerinde ödemelerde kişilere kolaylıklar sağlanmaktadır. Çeşitli taksitlendirme imkânları sayesinde düşük miktarlarla taksit ödenerek Toki projesinden konut sahibi olunabilir. Devlet bu konuda vatandaşlarına çeşitli destekler de sağlamaktadır. Taksit ödemelerini bitiren tüm alıcıların devir işlemleri yapılmaktadır. Ödemeler tamamlanmadan devir işlemi yapılmamaktadır. Ayrıca eğer gerçeğe aykırı bir beyanda bulunulmuşsa sözleşmeler iptal edilir ve ödenmiş olan tutarlar faizsiz olarak kişilere iade edilir.

About admin

71 queries 1,017