Tapu Sorgulama

Tapu Sorgulama
Tapu, bir mülkün kime ait olduğunu belirten resmi bir evraktır. Yani mülkünüzün nüfus cüzdanıdır. Bu açıdan belirli yasal çerçeveler ışığında hazırlanır. Herhangi bir alış ya da satış işleminde satan kişiden alan kişiye devredilen mülk, yeniden tapu senedi düzenlenerek yeni sahibinin üzerine geçirilir. Bu aşamada bir çok işlem yapılması gerekir ve harçlar ve vergiler gibi sorunlar varsa bunların halledilmesi gerekir.
Tapuda yer alan bir çok kavramdır. Bunlardan en önemlisi parseldir. Parsel, imar durumunda kullanılabilecek olan alanı yani sınırlı bir arazi parçasını ifade eder. Parsel ve ada ile alanın sınırları belirginleşmiş olur ve imar durumuna göre yıkılıp yeniden yapılması söz konusu olabilir. Tapu ile ilgili her türlü işleminizi tapu müdürlüklerinden yaptırabilirsiniz. Tapu işlemlerini online olarak da takip edebilirsiniz ve tapu sorgulama yaparak tapunun üzerinize geçip geçmediğini öğrenebilirsiniz. Bunun için sorgulamam.com sitesini kullanarak kısa sürede tapu sorgulaması yapabilirsiniz.

Tapu sorgulaması yapmak için mülkün ada ve parsel bilgilerini de bilmeniz gerekir. Bu yüzden daha sağlıklı bir sorgulama için bu bilgileri öğrenmeniz şarttır. Tapu hakkında güncel bilgileri öğrendikten sonra gerekli belgelerle birlikte tapu müdürlüğüne başvurarak ya da online randevu alarak tapu ile ilgili işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Tapu Randevu işlemleri nereden yapılır ?

Tapu randevu işlemleri, tapu kadastronun resmi sitesinden yapılmaktadır. Sadece Tc kimlik numarası ile alınan randevular, günü gelmeden önce iptal edilebilir, güncellenebilir, veya yenilenebilir. Burada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Örneğin aynı Tc kimlik numarası ile alınan 5 randevuya gidilmemesi durumunda, o günden itibaren 1 yıl boyunca yeni bir randevu verilmez, aynı vatandaşlık numarası ile aynı güne mahsus olmak üzere sadece bir randevu alınabilir .

Tapu harcı sorgulama işlemleri

Aşağıda ki link aracılığı ile tapu harcınızı öğrenebilirsiniz. Güvenli giriş kısmında size sorulan güvenlik sorusunu cevapladıktan sonra sistem üzerinden tapu bilgilerinize de ulaşmanız münkün hale gelmektedir.

Buradan kadastronun resmi sitesine ulaşabilirsiniz. 

 
Tapu Sorgulamalarını Nereden Yapabilirsiniz?
Tapu sorgulamaları yapmak için sorgulamam.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu sitede sadece tapu değil, vize başvuru sorgulama, engelli maaşı ya da işsizlik sorgulama gibi bir çok işlemi yapabilirsiniz. Her türlü sorgulama işleminiz için başvurabileceğiniz yeni bir rehber olan bu sitede, tüm güncel sorgulamaları yapabilirsiniz.
Bütün sorgulama işlemlerinizi tek bir noktadan yapabileceğiniz bu portalda, uzun kuyruklar beklemeden başvurularınızın durumlarını ve sonuçlarını öğrenebilirsiniz. Elinizin altında bulunması gereken bu sorgulama sitesi, size zaman kazandırırken, diğer işlerinize de vakit ayırmanızı sağlayacak kolaylıktadır.
Herhangi bir mülkünüz ile ilgili tapu durumunu sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız, sorgulamam.com adresine girerek tapu sorgulama linkini tıklayıp gerekli bilgileri doldurduktan sonra tapu bilgilerini görebilirsiniz. Bazı durumlar için coğrafi konum belirleme özelliği ile de tapu sorgulaması yapmak mümkündür.

About admin

83 queries 0,865