SSK Prim Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çalışma hayatı insan hayatında yapılması zorunlu olan işlerden birisidir. Geçmiş yıllara nazaran çalışma hayatında işçinin güvenliği için devlet tarafından önemli uygulamalar yapıldı. Bu uygulamalardan birimi olan SSK, işçilerin yaşam, emeklilik, sağlık gibi önemli sosyal hayatlarını güvence altına alan uygulamalardandır. SSK prim uygulaması da iş hayatında önemli konulardan birisidir. Bazı işverenler çalışanın hakkını mağdur ederek ödenmesi zorunlu olan primleri ödememektedirler. Çoğu zamanda bu uygulamadan çalışan haberdar olmamaktadır. Bu anlamda mağduriyeti önlemek amacıyla SSK pirim sorgulama işlemlerini çalışanların öğrenmesi için bu sistem hayata geçirilmiştir. Bu sayede işçiler çalıştıkları kurumda hakları olan primlerin ödenip ödenmediklerini öğrenebileceklerdir.

SSK Prim Sorgulaması Nereden Yapılır?

Çalışanların sosyal güvenceleri için gerekli ve aynı zamanda zorunlu olan SSK prim sorgulama için eskisi gibi Sosyal Güvenlik Kurumu’na ya da SGK şubesine gitmenize gerek yoktur. SSK prim sorgulaması için eskisi gibi şube önlerinde beklerken çile çekmenize de gerek yoktur. Online aracılığı ile e- Devlet şifresi aracılığı e- Devlet sistemi üzerinden giriş yaparak SSK primleriniz hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Pek çok yerde işinizi kolaylaştıran ve pek çok devlet kurumu bilgilerini de aynı zamanda öğrenebileceğiniz e- Devlet sistemi üzerinden giriş yapmak için öncelikle e- Devlet şifresi edinmeniz gerekir. E- Devlet şifresiniz yoksa PTT’ ye giderek şifrenizi buradan edinebilir ve şifrenizi aldıktan sonra sistemden giriş yapabilirsiniz.

SSK prim sorgulaması işlemleri için tıklayınız!

Sosyal Güvenceniz Açısından Prim Sorgulaması İşlemlerini İhmal Etmeyin

Çalıştığınız kurum ne kadar güvenilir olursa olsun hayati bir önem taşıyan sosyal güvenceleriniz için SSK prim uygulaması işlemleri konusunda ihmalkar davranmayın. Sigorta yaptırılması yasal bir zorunluluktur. Sigorta işlemleri sayesinde sağlık kurumlarında ücretsiz olarak yararlanabilir, yaşlılığınızda emeklilik hakkından yararlanabilir ve daha pek çok sosyal yaşamınız güvence altına alınmış olur. Tüm bu haklardan yararlanmanız için sigortanız düzenli olarak işlemesi ve primlerinizin yatırılması gerekir. Sigorta işlemlerinizin çalıştığınız kurum tarafından yapılıp yapılmadığını, primlerinizin düzenli olarak yatırılıp yatırılmadığı öğrenmek için bu sorgulama işlemini yapmalısınız.

 

About admin

83 queries 0,553