Sigortalı Çalışanların Özel Hastane Olanaklarından Yararlanması

Sigortalı olmak ve sigortalı bir işte çalışmak kişilerin sosyal güvencesi için önemlidir. Özellikle sağlık giderlerinin karşılanması konusunda çalışanların sigortalı olması son derece önemlidir. Sigortalı olan kişinin üzerinden hem kendisi hem ailesi yararlanmaktadır. Sigorta durumu devlet hastanelerinde genelde işler ve hasta ücretsiz olarak bu hizmetten sigorta sayesinde yararlanır. Sigortalı çalışanların özel hastanelerden yararlanması da mümkün olmaktadır. Devlet hastanesi gibi tamamen ücretsiz olmasa da normal ödenen miktardan çok daha azı ödenerek özel hastanelerde de sağlık hizmetinden yararlanılmaktadır. SGK ile anlaşması olan özel hastaneler hastaların muayene ve tedavi masraflarının önemli bir bölümünü karşılamaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası adı verilen bu işlem ile özel sağlık hizmetlerinden de uygun şekilde yararlanmanız mümkündür.

SGK’lılar Çok Uygun ücretlerle Özel Hastane  İmkanlarından Yararlanabilir

Sigortalı olmak koşuluyla SGK’lıların özel hastane imkanlarından yararlanması mümkündür. Bunun için sizin ya da ailenizden birinin sigortalı olması yeterlidir. Sadece fark ücreti denilen ücreti ödedikten sonra siz ve aileniz özel hastanenin muayene ve tedavi ücretlerinden yararlanabilir. Bu ücreti hastane belirler ve ona göre bu işlem üzerinden ödeme yapılır. Örnek vermek gerekirse özel hastaneye gittiğinizde 200 TL lik masrafınız çıksın. Hastane yüzde 200’lük fark ücreti tespit etsin Bu durumda hastaneye en fazla ödeyeceğiniz tutar 400 TL dir. Bunun üstünde başka ödeme yapılmaz.

Fark Ücreti Ödemeden Özel Hastanelerden Ücretsiz Yararlanmak Mümkün mü?

Bazı durumlarda evet. Fark ücreti olmadan SGK’lıların özel hastanelerden yararlanması mümkün olmaktadır. Sigortalı çalışanlar için yazının başında belirttiğimiz gibi Tamamlayıcı Sağlık Sigortası vardır. Bu sigortaya göre SGK ile anlaşmalı çalışan özel hastanelerde muayene ve tedavi masrafları için hastane tarafından fark ücreti talep edilemez. Sigortalı olan hastaların bu şekilde anlaşması bulunan özel hastanelere ödemesi gereken para ise katkı payı adı verilen katkı payı ücretidir. Bu da devlet hastanelerinde 5 TL iken özel hastanelerde sadece 12 TL’dir . Yani özel hastaneye gittiğinizde eğer hastane SGK ile anlaşmalı çalışıyor ise ve sizin Tamamlayıcı Sağlık Sigortanız varsa sadece 12 TL katkı payı ödeyerek ücretsiz olarak tedavinizi özel hastanede olabilirsiniz.

About admin

83 queries 0,783