Sgk Sorgulama

SGK sorgulama, çalışanların, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı çalışan gün sayısının, yatırılan primlerin ve çalışan ve işverene ait bilgilerin görülebildiği bir işlemdir. Çalışan yapacağı bu sorgulama ile çalışma hayatı boyunca kaç gün priminin yatırıldığını, prim tutarını, primlerinin düzenli yatıp yatmadığını, emeklilik için kalan gün sayısını ve primlerini hangi işveren firması üzerinden yapıldığı gibi detaylı bilgileri öğrenebilir.

Türkiye’de çoğu çalışanın prim detayları SGK sorgulamasıyla gözükebilirken, bazı büyük kurumsal şirketlerin, kendi bünyesinde oluşturdukları SGK benzeri kurumları mevcuttur. Bu tür firmalarda çalışanlar, prim günlerini SGK sorgulama ile göremezken, çalıştığı şirketin kendi bünyesinden takip edebilirler. Bu çalışanlar, eğer o kurumsal firmalardan ayrılırlarsa, çalıştığı gün kadar prim tutarları, şirket tarafından otomatik olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna aktarılır. Herhangi bir hak kaybının oluşması söz konusu değildir.

Primlerinizi Düzenli Sorgulayın

SGK priminin düzenli yatırılması, kişinin emeklilik sürecini ve sağlık yardımlarından yararlanılması konusunda son derece önemlidir. Bu yüzden çalışan tarafından düzenli olarak kontrol edilmesinde fayda vardır. Özellikle ülkemizde küçük ölçekli firmalarda, sgk primlerinin tutar olarak eksik yatırılması veya çalıştığı günden daha az gösterilmesi gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu eksiklerin tespit edilmesi durumunda iş verene Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yüksek cezalar kesilir. Çalışan her hangi bir hak kaybına maruz kalmaması için her ay düzenli olarak priminin yatıp yatmadığını kontrol etmelidir.

Sgk Sorgulama Nasıl Yapılır ?

SGK sorgulama işlemi, gelişen teknoloji ile beraber erişimi çok kolay hale gelmiştir. Kişiler dilerlerse bağlı bulundukları SGK müdürlüklerine müracaat ederek SGk dökümlerini alabilir. Ya da isterlerse E-devlet üzerinden bu dökümlerin detaylarına ulaşabilmektedirler. Eskiden kamuya açık olan bu hizmet, yani dileyen T.C. kimlik numarası ile istediği kişinin sgk detaylarını sorgulayabilirken, daha sonra kişisel bilgi güvenliğinden dolayı, bu hizmet E-devlet kapsamına alınmıştır.
Kişi, Ptt’den alacağı E-devlet şifresi ile, internet üzerinden veya mobil uygulama aracılığıyla turkiye.gov.tr’den T.C. kimlik numarasını da kulanarak SGK bölümüne ulaşabilir. SGK sorgulama için e-devlet şifresi almak yerine başka bir yöntem daha vardır. Eğer herhangi bir bankadan internet şubesi kullanıyorsanız, mevcut internet şifrenizle de E-devlet sitesine girip sorgulamanızı yapabilirsiniz. Şöyle ki turkiye.gov.tr sitesine girdiğinizde üst sekmelerde bankacılık şifresi ile giriş kısmı vardır, onu tıklayıp, müşteri olduğunuz bankayı seçerek, internet şifresi ile giriş yapmanız mümkündür.
SGK bölümüne hızlı menülerden ulaşılabileceği gibi sitenin sağ üst kısmındaki arama bölümüne SGK yazarakta ulaşabilir. SGK sorgulama bölümüne gelindiğinde ise sizi bazı kodlar karşılar. Bunlar 4A, 4B, 4C, 4D gibi kodlardır. 4A, herhangi bir işyerinde sözleşmeli olarak çalışan işçiler, 4B, kendi adına veya hesabına (bağkur çalışanları) bağımsız çalışanlar, 4C, devlet memurları ve 4D ise daimi devlet işçilerini ifade etmektedir. Bu kodlardan çalışma şeklinize uygun olanı seçip, rahatlıkla sgk dökümüzün detayını görebilirsiniz.

About admin

84 queries 1,820