SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

E- Devlet sistemi çok sayıda resmi işlerin yapılması konusunda sizlere yardımcı olan bir sistemdir. Sistemde işlem yapabilmek için e- Devlet şifreniz olması yeterlidir. SGK borç sorgulama işlemi için kolay bir yol olan e devlet üzerinden şifreniz ile giriş yapabilir ve istediğiniz işlemi kolayca yapabilirsiniz. Eskiden şifresiz olarak diğer sistemlere girilerek sorgulama işlemleri yapılıyordu. Şimdi güvenlik açısından şifre uygulaması getirildi. E- Devlet şifresi olmayanlar PTT şubesine giderek şifrelerini 2 TL karşılığında alabilirler. Ya da internet üzerinden internet bankacılığı yolu ile şifrelerini sisteme entegre olan bankalar yolu ile şifrelerini edinebilirler. Bu şifre hemen her devlet işinde lazım edeceği için şifrenizi unutmamanızda yarar vardır.

SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

İşverenler için kolay ve hızlı bir sorgulama işlemi olarak SGK borç sorgulama işlemi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesinden giriş yapılarak gerçekleştirilebilir. adresinden giriş yapılarak borç sorgulama işlemi yapılabilir. Sisteme giriş yaptıktan sonra E- SGK ismi altında diğer uygulamalar kısmında E- Borç sorgulama kısmına girmelisiniz. Buraya giriş yaptıktan sonra kullanıcı adı ve şifre ister. Sistem bu kullanıcı adını ve şifresini kurumların belgelerinin tamamlandığı zaman vermektedir. Kullanıcı adı ve şifre edindikten sonra sistemden borç sorgulama işlemlerini yaptırabilirsiniz. Buradan mevcut borçlarınızı, işçiler için ödenilen primlerin yatıp yatmadığı gibi işleri öğrenebilirsiniz.

SGK Borç Sorgulama İçin Tıklayınız!

Zamanında Sorgulama İşlemlerini Yaptırın

İş verenlerin mağdur olmaması için SGK borç sorgulama adı altında sorgulama işlemleri online olarak yapılmaya başlamıştır. Bu sayede iş verenler bu sorgulama işlemi ile borçları olup olmadığını öğrenecek, varsa borçlarınızı vaktinde ödeyebilecektir. Sigorta kapsamında çalıştırdıkları çalışanlarına ödedikleri primlerin yatırılıp yatırılmadığını da yine bu sorgulama işlemi sayesinde öğrenebileceklerdir. Mağdur olmamak ve zamanında önlem almak için zaman zaman bu sorgulamanın yapılmasında fayda vardır. Hem işverenin hem çalışanların primlerinin zamanında yatırılmasının öneminden dolayı borç sorgulama sisteminin uygulanması faydalı olacaktır. İnternet üzerinden sisteme giriş yaptıktan sonra şifre ve kullanıcı adı edindikten sonra kolaylıkla borç sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz linke tıklayarak sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

About admin

83 queries 0,442