Seyahat Sağlığı Aşılama Durumu Sorgulama

Seyahate çıkmadan önce bazı bilinmesi gereken ve alınması gereken önlemler vardır. Aşı uygulaması da bunlardan birisidir. Özellikle yurt dışı seyahatleri için bazı önemli aşıların yapılması gerekir. Seyahat aşı uygulaması için kişilerin gittikleri ülkedeki bulaşıcı hastalıklardan korunması için bazı aşıları yaptırması yararlı olabilir. Yurt dışına çıkmadan önce hastalıklar ve aşılar hakkında bilgi almalı ve ona göre önlem alınmalıdır. Riskli olan bazı önemli hastalıkların gidilen ülkede bulaşmasını önlemek amacıyla kişiler tedbir amaçlı aşılarını olabilir. Aşılar ve aşılar hakkında sorgulama işlemleri için Seyahat sağlığı aşılama durumu sorgulama işlemi yapılarak aşılar hakkında detaylı bilgi sahibi olunabilir. Buna göre gerekli tedbirler en iyi şekilde alınabilir.

Yapılacak Aşılar Neye Göre Belirlenir?

Yurt dışı seyahatlerine çıkmak için vurulması gereken aşılar bazı durumlara göre belirlenir. Seyahatlerdeki aşı uygulaması için dikkat edilen ilk özellikler kişiye ait olan özelliklerdir. Buna göre kişinin yaş durumu, sağlık durumu, hamilelik durumu, emzirme durumu, bağışıklığının az olması, alışama geçmişi, alerji durumu gibi nedenler bazı aşıların olmasına engel olabilir. Bu gibi durumlar göz önünde bulundurulmadan yapılan aşılar yarar yerine zararlı olabilir. Bu bakımdan yolculuğa çıkmadan önce yapılan aşılar için kişiye ait olan özelliklerin iyi incelenmesi ve buna göre aşı uygulaması yapılması gerekmektedir. Kişi iyi bir analizden geçtikten sonra aşı olmaya karar vermelidir.

Yolculuğa Ait Özellikler De Aşı Durumunu Etkilemektedir

Yolculuğa çıkmadan önce düşünülen aşı uygulaması için kişiye ait olan özelliklere dikkat edildiği gibi yolculuğa ait olan özelliklere de dikkat etmek gerekir. Yolculuğa ait olan özellikler içimde gidilen ülkenin durumu, yolculuğun yapılma zamanı, gidilen yerde ne kadar kalınacağı, kalınacak yerin şartları gibi yolculukla ilgili durumlar aşı vurulmada etkilidir.

Aşı olarak rutin olarak kızamık, polio, tetonoz gibi her yerde yaygın olan hastalıkların aşıları ve bunlar dışında seyahat aşıları olarak geçen ve yolculukta risk taşıyan hastalıklar için vurulması önerilen aşılar olarak Kolera aşısı, Tifo, Hepatit A, Japon Ensefaliti, Kene kaynaklı ensefalit gibi aşıların vurulması önerilmektedir.

About admin

83 queries 0,654