Sağlık Ocağı Sorgulama

Sağlık Ocağı Sorgulama

Sağlık Ocağı Sorgulama

Sağlık ocağı sorgulama ya da aile hekimi sorgulama işlemleri her kişinin bağlı olduğu bir sağlık ocağı hizmeti olmasıyla son yıllarda önem kazanan bir uygulama haline gelmiştir. Sağlık ocakları çok fazla donanım gerekmeyen hastalıkların kontrolünde, hamilelik testi veya kan grubu belirleme gibi hizmetleri veren sağlık kuruluşlarıdır.

Aile Hekimliği Sistemi

Yasal açıdan yapılan düzenlemeler sonucunda aile hekimliği sistemine geçilmiş ve her kişi ve aile bulundukları ikamet alanı yakınlarında olan sağlık ocağındaki uzmana bağlanmıştır. Yani bir sağlık ocağına gitmek istediğinizde size kendi aile hekiminiz yardımcı olma yetkisine sahiptir. Bu nedenle bağlı olduğunuz sağlık ocağını bilmeniz önem taşır.

Buradan Aile Hekimini öğrenebilirsiniz Lütfen Tıklayınız..

Sağlık Ocaklarının Çalışma Alanları

Sağlık ocakları tüm koruyucu hekimlik hizmetlerini vermektedir. Hastaların muayenesi, tedavisi, sağlık ocağına kayıtlı kişilerin sağlık sicillerini kontrol etmekle yükümlüdür. Sağlık ocaklarında yer alan hekimler tedavi edemedikleri kişileri hastanelere sevk ederler. Çünkü sağlık ocakları her türlü hastalığı tedavi edebilecek kapasite ve donanıma sahip değildir.

Sağlık Ocaklarının Sorunları

Alt yapı ve yeterlilik konusunda sağlık ocakları ciddi sorunlar yaşamaktadırlar. Bu kurumların yeterliliklerinin sağlanması adına bölgesel düzeyde ihtiyaçları bazen karşılanmamaktadır. Bu gibi sorunların giderilmesi adına sağlık ocaklarına yetkili kurumlar tarafından daha fazla önem verilmelidir. Büyük şehirlerde bu sorunlar daha az yaşanmakta ama özellikle doğu bölgeleri adeta ayrı bir bölge gibi görülerek sağlık ve eğitim alanında yapılan adımlarda o bölge yetersiz bırakılmaktadır. Ayrıca sevk işlemlerini hızlandıracak bir zincir oluşturulması da büyük önem taşır.

Aile Hekimi Randevu Alma

Aile hekimlerine randevu alarak gidilmesi gerekmektedir. Aile hekiminizi biliyor olmanız gerekmez bu işlemler için. Aile hekimi öğrenme adı ile hizmet veren bir çok internet sitesi olsa bile en güvenilir sorgulama sistemi Mhrs üzerinden yapılacak olan sorgulamadır.

Buradan Aile Doktorunuza randevu alabilirsiniz Lütfen Tıklayınız. 

Açılan sayfada aşağıdaki görseller çıkacaktır ve aynen resimlerden yardım alarak randevunuzu almanız gerekmektedir.

Aile hekimi Sorgulama
Sağlık Ocağı Sorgulama

Buradan hastahane seçtikten sonra aşağıdaki sayfa açılacak, gerekli yerlere doğru bilgileri girdikten sonra randevunuzu alabilirsiniz.

Aile Hekimi Sorgulama 1
Sağlık Ocağı Sorgulama

Sağlık Ocağı Personelleri

Sağlık ocakları içerisinde görevlendirilen personeller hekim ve yeter sayıda sağlık personeli tarafından yürütülür. Pratisyen hekimler, ebe, hemşire ve çevre sağlık teknisyeni ile sağlık memuru, tıbbi sekreter, şoför ve yardımcı hizmetli bir sağlık ocağında olması gereken toplam personeldir.

Sağlık Ocağı Sorgulama

Bulunduğunuz çevrede sağlık ocağı sorgulama yapmak istiyorsanız, Sorgulamam. Com sitesine giriş yaparak kimlik bilgileriniz doğrultusunda ve diğer istenenlerle beraber sağlık ocağınızı bulabilirsiniz. Sağlık ocağını bulmak aynı zamanda aile hekiminizi de bulmak anlamına gelir. Aile hekiminizi bulduğunuzda otomatik olarak sağlık ocağınızı da bulmuş olursunuz.

About admin

73 queries 1,525