Sabıka Kaydı Sorgulama

 

Kişilerin sabıka kaydı hemen hemen her yerde talep edilmektedir. Kamu sektöründe ya da özel sektörde işe girecek olanlardan, silah ruhsatı almak isteyenlerden, tüfek ruhsatı almak isteyenlerden, özel güvenlik olmak isteyenlerden, okula kayıt yaptırırken, yurda kayıt yaptırırken ve bunun gibi birçok işlemde kişilerden sabıka kaydı istenmektedir. Sabıka kaydına kişinin geçmişi hakkında bilgi demekte yanlış olmaz. Daha önceki tarihlerde herhangi bir suça karışıp karışmadığı öğrenilen kişi hakkında birçok işlem olumlu ya da sabıka durumuna göre olumsuz sonuçlanabilir. Sabıka kaydı kişinin karıştığı olayları baz almaktadır. Kişi daha önceden herhangi bir suça karışmış ve adli olarak mahkemeden ceza almış ise adli sicil kaydına bu suçu işleniyor. Bu suçlar zaman aşımı süresi geçmeden adli sicil kaydından silinmiyor. Adli sicil kaydı kişinin durumu hakkında durum bildirmektedir.7

Yukarıda ki resimde görüldüğü gibi e-devlet üzerinden sorgulamanızı yapabilirsiniz. E-devlet Giriş

Daha önceki tarihlerde sabıka kaydı için Adliye binalarında adli sicil kaydı birimine gidilerek dilekçe ile müracaat ediliyordu. Sıraya girilerek dilekçe doldurma işlemi saatlerce sürmekte idi. Kişilere zulüm gibi gelen saatler süren bu işlemden sonra bir de sonucun çıkması beklenirdi. Daha sonra aynı gün öğleden sonra ve ya ertesi gün dışarıda adli sicil kayıtları isim isim okunarak dağıtılırdı. Bir gün kadar süren bu işlem insanları hali ile yoruyordu. Hem de vakit kaybına neden olan bu işlem artık kolaylaştı. Vatandaşların her geçen gün daha fazla teknoloji ile içli dışlı olması kamu kurumlarındaki işlemleri de kolay hale getirmektedir. Sabıka kaydı sorgulama işlemleri de artık kolay bir şekilde yapılmaktadır. İnternet üzerinden sorgulama yapılabilir ve çıktı alınabilir. Bir iki dakikalık bir süre içerisinde sabıka kaydına ulaşabilen bireyler işlemlerini daha kolay yapabiliyor artık.

SABIKA KAYDI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Sabıka kaydı sorgulama işlemi için artık adliyeye gitmeye gerek yok. İnternet üzerinden bir iki dakika gibi kısa sürede Genel Bilgi Toplama sistemi sayesinde sicil kaydı çıkarılabilmektedir. Bu sayede işlem online yapılır ve adliyeye gitmeye gerek kalmaz. E devlet sistemi şifresi olması yeterlidir. Şifre ile e devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra Adalet Bakanlığı kurum işlemlerine giriş yapılır. Burada sabıka kaydı işlemlerinden sorgulama ve çıktı alma yapılabilir. Bu sayede alınan çıktı her işlem için kullanılabilir. E devlet üzerinden alınan çıktı resmi bir belgedir ve tüm kurumlarda geçerli bir belgedir. Tüm kurumlar bu sabıka kaydını kabul etmek zorundadır.

Sabıka kaydı sorgulama yine istenirse adliyelerden sorgulanabilir. Artık adliyelerde sabıka kaydı sorgulama ve çıktı alma işlemlerinde ücrette talep edilmemektedir. Daha önce adli sicil kaydı biriminde her çıktı için 5 Türk lirası para talep edilmekte idi. Bu ücret sabıka kaydı işlemlerinde artık talep edilmiyor. Adli sicil kayıtları da ücretsiz olarak talep edenlere hemen verilmektedir. Sabıka kayıtları eskiden olduğu gibi bir gün sonra değil hemen verilmektedir birimlerde. Birime giden vatandaşlar kimlikleri ile müracaat ederek sabıka kaydını hemen alıp çıkıyor. Fakat vakit kaybetmeden bu işlemi yapmak, adliyeye gitmeden sicil kaydı işlemini halletmek için internet sistemini kullanmak daha mantıklı ve pratik olacaktır.

Evde ya da işyerinde, internet cafede bir kaç dakika içerisinde yapılabilecek bu işlem artık hızlı olması sebebi ile insanların vaktini çalmadan yapılabilmektedir. PTT şubelerinden alınacak olan e devlet şifresi ile sabıka kaydı sorgulama ve çıktı alma kısa süreli pratik bir iştir. Eğer sabıka kaydı almak istiyorsanız aldığınız e devlet şifresini kullanarak çok hızlı bir şekilde sabıka kaydı çıktısı alabilirsiniz.

About admin

85 queries 0,607