Rapor Parası Sorgulama

Rapor Parası Sorgulama

Çalışma hayatında sosyal güvenlik açısından bilindiği gibi her çalışana sigorta yaptırmak zorunludur. Rapor parası denilen uygulama da çalışma hayatında istenmeyen iş kazaları, hastalık ve doğum gibi durumlarda belli süreliğine çalışamama halinde kişilere SGK tarafından ödenecek olan parayı kapsar. Bu rapor ile  belirtilen durumlar ve bu durumlara benzer hastalık hallerinde geçici olarak iş görememezlik belgesi verilir. Sözü edilen hastalık durumları geçinceye kadar SGK tarafından kişilere belli bir ücret ödenir. Bu ücret internet üzerinden yapılan başvuruların incelenmesi sonucu bu haktan yararlanan kişilere Ziraat Bankası aracılığı ile ödenmektedir. Böylece bu çalışanın elinde olmayan sebeplerden dolayı çalışamama durumlarında hakkı zayi edilmemiş olur.

SGK Rapor Parası Nasıl Alınmaktadır?

Çalışanların hastalık durumlarında iş göremedikleri durumlar için verilmesi gereken SGK rapor parası alımı için öncelikle bu raporu almak için online aracılığı ile başvuru yapmak gerekir. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi sitesine ulaşarak buradan başvuru yapabilir ve rapor parası için gerekli olan müracaatı yapmış olursunuz. Sonrasında başvurunuz inceleme altına alınır. Eğer başvurunuz için sunduğunuz gerekçe yeterli görülürse başvurunuz onaylanır ve rapor paranızı almaya başlarsınız. Rapor paranızı Ziraat Bankası aracılığı ile ya da PTT kurumu aracılığı ile belirlenen rapor süresi dönemince almaya başlayabilirsiniz. Buralardan rapor sürenizin bitimine kadar hakkınız olan rapor paranızı almaya devam edebilirsiniz.

Rapor parası sorgulama İşlemleri için TIKLAYINIZ

Rapor Parası Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

İş kazası, hastalık, doğum gibi nedenlerden dolayı almanız gereken rapor parası sorgulama işlemleri için internet üzerinden giriş yapabilirsiniz. Bunun için e- Devlet sistemi üzerinden giriş yapabilir ve rapor paranızı sorgulatabilirsiniz. E- Devlet sisteminden rapor parası sorgulama yapabilmek için e- Devlet şifrenizin olması yeterlidir. E- Devlet şifreniz yoksa şifrenizi almak için PTT kurumuna gidebilir ve buradan e- Devlet şifrenizi öğrenebilirsiniz. 2 TL karşılığında ücret ödeyerek siz de e- Devlet şifresi edinebilirsiniz. Şifrenizi edindikten sonra rapor paranızı sorgulatabilirsiniz. Daha pek çok devlet kurumu işlemlerinde de bu şifre ile giriş yapabilirsiniz. E- Devlet sistemine giriş için yukarıda ki adresine giriş yapabilirsiniz.

About admin

83 queries 0,432