Plakadan Hgs Sorgulama

Hızlı geçiş sistemi araç sürücülerinin karayolları ve köprülerden daha hızlı geçmesi için geliştirilmiş bir sistemdir. HGS ile araçlar artık gişelerde beklemeden direk geçiş yapabilmektedir. Hızlı geçiş sisteminin amacı gişelerde oluşan yoğunluğun önlenmesi ve trafik sıkışıklığının giderilmesidir. Önceden hatırlayanlar olacaktır gişelerde isteğe bağlı olarak alınan otomatik geçiş sistemi (ogs) ve nakit para ile geçiş yapılabilmekte idi. Nakit ile geçiş yapılan sistemde çok büyük yoğunluklar meydana gelmekteydi.

Gişelerden çıkışta nakit olarak para tahsil edilmesi gişe çıkışlarında çok yoğun trafiğe neden olmaktaydı. Bu duruma devlet el attı ve ogs ile beraber tüm sürücülerin kullanması için hızlı geçiş sistemini (hgs) geliştirdi. Kart ve ya etiket olarak iki çeşit satılmaktadır. Etiket olan hgs aracın ön camına alt yapışkan olmayan tarafı sökülerek yapıştırılır. Hgs kartı ise araç camına yapıştırılmadan kullanılır. El ile tutulabilir ya da camın önüne bırakılabilir hgs kartı. Hgs konusunda araç sürücülerinin yaşadığı en büyük sorunlardan biri hgs bakiyelerinin yetersiz olması ve ya kaçak geçiş yapanlar için nereden sorgulama yapacaklarının bilinmemesidir.

Hgs kaçak geçişlerinde ya da bakiye yetersizliği durumlarında araç sürücüleri ceza ödeyebilmektedir. Zamanla ödenmeyen paralarda ve bakiye yüklenmeden geçilmesi durumlarında ceza katlanmaktadır. Bu gibi durumlara maruz kalmamak için plakadan hgs sorgulama yöntemi bulunmaktadır. Araç sürücüleri bu yöntem ile araçlarına ait kaçak geçişin ya da bakiye yetersizliğinin olup olmadığını öğrenebilir.

PLAKADAN HGS SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Plakadan hgs sorgulama araç sürücülerinin online olarak yapabileceği bir işlemdir. Araç sahipleri kaçak geçiş yapıp yapmadıklarını ve hesaplarında kalan bakiye bilgilerini, hatta daha detaylı olarak geçiş yaptıkları gişeleri alınan miktarları öğrenebilirler. Bunun için öncelikle PTT şubesinden E devlet şifresi alınmalıdır. Bu birinci yöntemdir. E devlet sisteminden yapılan sorgulama ile daha detaylı bilgilere ulaşılabilir. E devlet şifresi ile girildikten sonra e-hizmetler bölümünden PTT Genel Müdürlüğü bölümüne gelen araç sürücülerinin karşısına Hızlı geçiş sistemi hesap bilgileri sorgulama bölümü çıkmaktadır. Buradan araç sürücülerinin üzerine olan araçlar ve bu araçlara ait hgs bilgileri çıkmaktadır.

Araç sahibinin adı soyadı, telefonu, plaka ve araç sınıfı, hgs alınan banka adı, hasep zamanı ile hesabın açılış ve kapanış zamanı, hesap durumu ve bakiye durumu buradan görülebilmektedir. Yine PTT Genel Müdürlüğünün diğer plakadan hgs sorgulama hizmeti ise hgs kaçak geçiş işlemleri için yapılabilmektedir. Araç sahipleri buradan araçlarının kaçak geçiş yapıp yapmadıklarını öğrenebilmektedir. İhlalli ya da kaçak geçiş yapılan durumların öğrenilmesi en azından paranın hemen yatırılarak cezaya kalınmamasını sağlar. Burada ihlalli geçiş ücreti ve ceza miktarı görülebilir. Plakadan hgs sorgulama için PTT internet sayfası kullanılabilir. PTT internet sayfasına girildiği zaman burada bakiye ve kaçak geçiş sorgulama çıkmaktadır.

Burada önce plaka bilgisi isteniyor. Plaka bilgisi girilerek alt çubuk sağa doğru kaydırıldığında bir güvenlik resmi gelmektedir ekrana. Bu güvenlik resminin de girilmesi sonrasında araca ait hgs bakiye ve geçiş bilgileri görülmektedir.

Plakadan hgs sorgulama kolay bir işlemdir ve şehirlerarası yola gidenler ile köprüleri ve tüp geçitleri kullananların mutlaka sorgulaması gereken bir durumdur. Bazen hızlı geçiş yapılması halinde kamera plakayı okuyamayabiliyor. Ya da hesapta bakiye kalmaması durumlarında bazen araç sürücüleri bu durumu fark etmeyebiliyor. Bu gibi durumlarda ceza ücretleri ödemeye maruz kalıyor araç sürücüleri. Hgs devamlı olarak sorgulanarak herhangi bir ihlali geçiş yapılıp yapılmadığı ve bakiyenin yetersiz olup olmadığı sadece bir kaç dakika içerisinde online olarak öğrenilebilir.

About admin

84 queries 1,860