Plakadan Araç Sahibi Sorgulama

 

Araç sorgulama ya da plaka sorgulama olarak bilinen konu aslında araca tescil edilmiş olan plaka üzerinden resmi kayıtlara ulaşarak araç hakkında detaylı bilgilere ulaşmaktır. Sorgulama sonucunda araç ile ilgili detaylı bilgilere ulaşırken kişisel verilerin korunması kapsamında araç sahibine ait bilgilere ulaşılamamaktadır.

Araç sahibine ait bilgilere yalnızca yetkili kurum ve kişiler resmi görevli oldukları konu ile alakalı gerekli olduğu hallerde erişebilirler ve araç sorgulama sonucu elde ettikleri kişi bilgilerini sadece işleri ile ilgili kullanabilirler. Örneğin bir sigorta şirketinde araca sigorta yaptırmak isteyen bir kişinin bilgilerini sigorta şirketindeki çalışan görevli rahatlıkla görebilir. Sigorta fiyatlandırması ile alakalı olduğu için bu bilgileri kullanabilir. Ancak bir sigorta görevlisi araç sorgulaması yaptığında elde ettiği kişi bilgilerini bu iş haricinde hiç kimse ile paylaşamaz, herhangi bir farklı işlemde kullanamaz.

Araç sorgulama sonucunda elde edilen verileri sigorta şirketinde olduğu gibi devlet kurumunda da hiç bir görevli mevcut iş haricinde kullanamaz ve bu bilgileri herhangi bir 3. kişi ile paylaşamaz.

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç sorgulama işini yukarıda belirtildiği gibi sadece görevliler yapabiliyor. Ancak araç sahibi de E Devlet üzerinden bu hizmetten faydalanabiliyor. Plakadan araç sahibi sorgulama yapılabilmesi için araç sahibinin E-devlet şifresine sahip olması gerekiyor. E devlet şifresi E-devlet ortamına giriş için kullanılıyor. Şifresi olmayanlar PTT şubelerine gidip şifrelerini alabiliyorlar. Şifresini unutanlar ise internet sitesinden ücretsiz olarak E-Devlet şifrelerini değiştirebiliyorlar ya da PTT şubelerine gitmek suretiyle bu işlemi yaklaşık 2.5 ₺ karşılığında yapabiliyorlar.

Şifre edinen, önceden olan kişiler plakadan araç sahibi sorgulama yapabilmek için E-devlet platformuna girmek yeterli. Giriş yapmak için TC Kimlik Numarası ve E-Devlet şifresi yeterli. Giriş ekranında ilgili alana TC Kimlik numarasını yazdıktan sonra şifreyi de ilgili alana yazarak giriş butonuna tıklanmak suretiyle E-Devlet hizmetlerine giriş yapılabilir. Araç sorgulaması için arama kısmına araç sorgulama yazıldığında ” adıma tescilli araç sorgulama ” yazan, Emniyet Genel Müdürlüğü başlığı altındaki kısım seçilir. Çıkan ekranda araç sorgulama ile ilgili uyarlar ve istenen bilgiler gelecektir. Eğer sorgulama yapanın üzerine tescilli bir araç yoksa ” Adınıza tescilli bir araç bulunmamaktadır” yazacaktır, eğer sorgulama yapanın adına tescilli bir araç var ise işlemler sonucunda araca ait tüm bilgiler çıkacaktır. Araç plakası, Araç tescil tarihi, Araç modeli, Araç yılı, Araç motor hacmi, araç kilogram cinsinden ağırlığı gibi birçok bilgi bu ekranda görünecektir.

Plakadan Araç Sorgulama Ne İşe Yarar?

Plakadan araç sahibi sorgulama birçok alanda lazım olabilir. İlk olarak günümüzde araç alım satım işlerinde dönen bir takım usulsüzlükler ve dolandırıcılıklar gibi konularda rehberlik yapabilir. Örneğin aracın satın alınacağı kişinin beyanlarına kaynak olması ve teyit niteliğinde olması açısından Plakadan araç sahibi sorgulama yaptırtılarak araç sahibi beyanları, ruhsat ve sorgulama ekranı arasında bilgileri doğrulayarak hem araç hakkında hem de dolaylı yoldan da olsa araç sahibi hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Araç sahibi acil ihtiyaçlarında yine bu işlemi kullanabilir. Örneğin araç sigortası yaptırılacak ya da farklı bir işlem için araçla ilgili bazı temel bilgiler gerekiyor. Böyle durumlarda araç sahibi E-Devlet platformuna giriş yaparak araç sorgulama ekranından aracın temel bilgilerine ulaşmak suretiyle araç ruhsatından uzak olduğu durumlarda araç bilgilerine erişebilir. Acil durumlarda ruhsat yanında olmayan biri için işe yarasa bile Polis çevirmeleri gibi durumlarda mühürsüz olmasından dolayı resmi belge niteliği taşımadığı, işe yaramadığı bilinmektedir.

About admin

83 queries 0,619