Plaka No İle Trafik Ceza Sorgulama

 

Plaka No ile Trafik Ceza Sorgulama Nedir?

Türkiye’de trafikte bulunan ve trafiğe çıkmak üzere olan yüz binlerce araç bulunmaktadır. Kimi zaman hususi olarak kullanılan bu araçlar, kimi zamanlar ticari faaliyetler için kullanılmaktadır. Bunca çok araç bulunan ülkemizde, sorumsuz veya hatalı araç kullanımları sonucunda trafik cezaları da kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Zaman içinde pek çok kuruluş gibi devlet daireleri ve devlet kurumlarının sanal bilgisayar ağlarından işlem görmeye başlaması sonucunda, sürücüler araçlarının cezası olup olmadığını, var ise; araç sürücüsü için kesilen cezanın miktarı da öğrenilebilmektedir. Aynı zamanda gelişen sanal ağlar ve bankacılık sistemleri sayesinde artık sadece plaka no ile trafik ceza sorgulama işlemleri ve hatta bu cezaları bir tık ile ödeme imkânı bulunmaktadır. Peki, bu nasıl oluyor?

Plaka No ile Trafik Ceza Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sadece plaka sorgulaması yapmak, günümüz şartlarında ve standartlarında mümkün hale gelmiştir. Bu anlamda yapılan çalışmalarda sanal ağların getirmiş olduğu sorgulamanın kolaylığı ve önemi oldukça büyüktür. Peki, sadece plaka no ile trafik ceza sorgulama nasıl yapılabilir? Cezası olup olmadığını öğrenmek ve gerekli sorgulamaları yapmak isteyen araç sürücüleri için, çalınabilecek ilk kapı devamlı olarak çalıştıkları sigorta acenteleri olacaktır. Sigorta acenteleri genellik ile araçlar ile içli dışlı oldukları için pek çok farklı sistemler kullanmaktadırlar ve bu sistemlerin çoğu emniyet merkezinin sistemlerine bağlı bir biçimde çalışma prensibine sahiptir.

Bu sayede araç sürücüleri araçları ile ilgili yapmak istedikleri plaka no ile trafik ceza sorgulama işlemlerini, sadece aracın plaka numarası ile sigorta acenteleri veya sigorta firmaları ile çalışan kişilerden öğrenebilirler. Bunun yanı sıra sadece plaka numarası ile aracına kesilmiş bir ceza olup olmadığını öğrenmek isteyen araç sürücüleri için, araçlarının cezai bir işleme tabi tutulup tutulmadıklarını öğrenebilecekleri iki yol daha vardır. Son dönemlerde geliştirilen ve tüm devlet işlerini tek bir çatı altında toplamak istenilen aynı zamanda bu hedef doğrultusunda büyük bir başarıya imza atan elektronik devlet sistemi de araç sürücülerini sadece plaka ile ceza işlemlerini sorgulayabilecekleri yerlerden birisidir. Bu sorgulamanın yanı sıra aracın üzerinde bir yakalama kararı var mı, yok mu? Gibi birden çok sorgulama aynı şekilde elektronik devlet sistemleri tarafından sorgulanabilir.

Egm (Emniyet Genel Müdürlüğü ) Resmi sitesinden Ceza Sorgunuzu Yapabilirsiniz.

Tıklayınız…

Bir diğer araç sorgulama yöntemi olan sistem ise Vergi Gelir Dairesi Başkanlığının resmi adresidir. Bu adres üzerinden sadece araç sorgulamaları değil pek çok farklı alanda vergi sorgulamaları anlık olarak yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra araç bandrol vergisi sorgulamanın yanı sıra, sadece plaka numarası ile araç sürücüleri bu adres üzerinden kolaylıkla araçları üzerinde bir ceza olup olmadığını sorgulayabilir ve bu cezaları aynı şekilde Vergi Gelir Dairesi Başkanlığının resmi adresi üzerinden ödeyebilir; bu sayede hem zamandan hem de veznede sıra bekleme gibi sıkıcı işlemlerden tasarruf etmiş olurlar.

Plaka No ile Trafik Ceza Sorgulama Ücretli midir?

Araç sahiplerinin merak ettiği konulardan birisi de, araç üzerinde cezai bir işlem olup olmadığının sorgulanması hususunda kendilerinden ücret talep edilip edilmediği olmaktadır. Bu anlamda ceza sorgulama işlemlerinin hepsi ücretsiz bir şekilde yürümektedir. Araç sürücüleri, cezai işlemlerinin olup olmadığını sigorta acenteleri üzerinden sorguladıklarında, sigorta acenteleri bu husus üzerine her hangi bir ücret talep etmemektedir.

Aynı şekilde Vergi Gelir Dairesi Başkanlığı resmi adresi üzerinden yapılacak sorgulama ve ceza ödeme işlemlerinde de, araç sürülerinden her hangi bir ücret talep edilmemektedir. Fakat elektronik devlet sisteminde, elektronik devlet sistemi sahibi olmak isteyenler; şifre karşılığı postanelere belli miktarda küçük bir ücret ödemektedirler. Bunun haricinde herhangi bir ücret söz konusu olmamaktadır.

About admin

83 queries 2,856