Plaka İle Ceza Sorgulama

Plaka İle Ceza Sorgulama

Trafik cezası taşıt sürücülerinin trafikte iken kurallara uymayarak trafik ihlali sonucu aldıkları cezadır. Plaka İle Ceza Sorgulama ile İster bilinçli yapılsın isterse bilinçsiz yapılsın bu cezaları artık kolayca öğrenebilirsiniz. Trafik cezaları bazen mobese kameraları ile tespit edilerek bazen de trafik polisleri tarafından yazılır. Bu yüzden hiç haberimiz olmadan plakamıza yazılan cezalar da bulunur. Tüm bu cezalardan haberdar olmamız ve gecikme faizi ödememek için ara ara plaka ile ceza sorgulaması yapmalıyız.

Son yıllarda artık neredeyse tüm sürücüler kendilerine yazılan trafik cezalarını cep telefonlarını ve bilgisayarlarını kullanarak çok kısa bir süre içinde plakadan ceza sorgulama yöntemi ile öğrenebiliyorlar. Peki bu plaka ile ceza sorgulamayı nasıl yapacağız. İşte adım adım yapılacaklar…

Öncelikle Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden trafik sorgusunun olduğu sayfa üzerinden plakadan trafik cezası sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Açılan ekrana adınızı, soyadınızı, TC Kimlik Numarasını ve doğum yılınızı yazarak aracınıza ait herhangi bir trafik cezası borcunun bulunup bulunmadığını araç ceza sorgulama sistemi ile öğrenebilirsiniz.

Buradan E devlete girip Araç ceza sorgulamanızı Yapabilirsiniz.

Online Plaka İle Ceza Sorgulama

Ayrıca yine internet üzerinden turkiye.gov.tr adresi de bize bu olanağı sağlıyor. Bunun için ise izlenmesi gereken yol şöyle;  Turkiye.gov.tr internet adresine giriş yaptıktan sonra “E- Hizmetler” yazan kısa tıklayarak giriş yapmalısınız. Daha sonrasında ise Emniyet Genel Müdürlüğü sekmesi altında olan “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama”  yazan yere tıklayarak, Plakadan trafik cezası sorgulama sayfasına girmiş olacaksınız. Tüm bunları yaptıktan sonra eğer son 1 yıl içinde arama yapılan plakaya sahip araca trafik cezası varsa bu ekranda görünecektir. Eğer son 1 yıl içinde araç plakasına hiçbir ceza yazılmamışsa adınıza kayıtlı araç plakasına yazılan herhangi bir ceza bulunamadı yazısı çıkacaktır.

Ceza sorgulama sayfasına girildikten sonra T.C Kimlik No., Araç plakası, Cezanın yazıldığı il, cezanın yazıldığı ilçe, cezanın yazıldığı tam tarih, cezanın yazıldığı saat, toplam yazılan ceza tutarı gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca eğer öğrenilmek istenen plakaya yazılmış bir ceza varsa bununla ilgili daha fazla detay için sayfadaki detay sekmesine tıklayarak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Detay sayfasında bu bilgilere ek olarak ceza tutanağı seri no ile ceza maddeleri gibi bilgilere de ulaşabilirsiniz.

 

About admin

68 queries 0,853