Plaka İle Araç Sorgulama

Plaka İle Araç Sorgulama

Plaka ile araç sorgulama günümüzde internet ortamında ve SMS yolu ile oturduğun yerden kolayca yapılabilmektedir. Plaka İle Araç Sorgulama ile Böylece plakası belli olan bir araç hakkında tüm istenilen bilgilere rahatlıkla ulaşılmaktadır. Eğer ikinci el araç alınıyorsa bu aracın geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak hepimizin hakkıdır. İkinci el araç almadan önce alınacak olan aracın her yönünü iyi bir süzgeçten geçirmek çok önemlidir.

Plaka ile araç sorgulama sistemine en çok araç alım ve satım işlemleri sırasında gerek duyulmaktadır. Alınacak olan aracın hasar geçmişi ile ilgili bilgiler, araç daha önce kaza yapmışsa bu kaza ile ilgili bilgiler ve sigorta poliçeleri ile ilgili pek çok bilgiye plaka ile aracın sorgulanması sonucunda elde edilir.

Plaka İle Araç Sorgulama Nasıl Yapılabilir?

Plaka ile araç sorgulaması, tüm telefon operatörlerinin SMS yolu ile sundukları bir hizmet olmakla birlikte internet üzerinden de E- Devlet sistemi ile yapılmaktadır. Eğer E- Devlet üzerinden plaka ile araç sorgulaması yapılacaksa, öncelikle bir E- Şifreye sahip olmak gerekiyor. E- Şifreyi almak için ise bulunduğunuz bölgede size en yakın olan bir PTT şubesine giderek kimlik ile müracaat etmeniz yeterli olacaktır. PTT şubesinden alınmış olan E- Şifre ile internet ortamında plakası girilen araç hakkında istenilen tüm bilgilere ulaşılıp, istenilen tüm kontroller de yapılmaktadır.

Plaka ile araç sorgulamasını SMS yolu ile yapmak isteyenler kullandıkları hangi telefon operatörü olursa olsun 5664’e SMS yollayarak aracın herhangi bir hasar geçmişine, araç detay bilgisine, herhangi bir parçasının değişip değişmediğine ve bu değişen parça ile ilgili olan tüm bilgilere, araca ait bir tutanağın olup olmadığına ve tüm poliçe bilgilerine ulaşabilirler. Yapılacak bu işlemler ücretlendirilmektedir.

E- Devlet sistemi ile internet üzerinden E- Şifre ile araç sorgulaması yapmak isteyenler ise Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sayfasındaki Araç Sorgulama kısmına girerek Kimliğimi Şimdi Doğrula yazan butonu tıklayıp, ardından açılan sayfada istenilmekte olan T.C kimlik numarası ile E- Devlet şifresinin girilmesi ile işlem tamamlanacaktır. E- Devlet sistemi birçok sorgulama işleminde olduğu gibi araç sorgulama işleminde de güvenli bir sistem olduğu unutulmamalıdır.

 

 

About admin

68 queries 0,452