Pasaport Sorgulama

Pasaport Sorgulama İşlemleri

Seyahatinizi yurt içinde yapmaktan sıkıldıysanız, yurt dışına çıkabilirsiniz. Bunun için pasaportunuz olması gereklidir. Yurt dışına çıkan bir bebek ile birlikte olsa bile onun için de ayrı pasaport çıkması gerekmektedir. Pasaport başvurusu emniyet müdürlüklerine yapılmaktadır ve kişinin bire bir gitmesi gerekmektedir.

Pasaport için öncelikle gereken evrakları hazırlamak ve her yıl değişen harç miktarlarını bankaya yatırıp dekont ile başvurmak gerekir. Daha sonra pasaport başvurusu sorgulama yapılarak başvurunun durumunu takip etmeniz ve hazır olduğunda adresinize gönderilmesini beklemeniz gerekmektedir.

Pasaportlar artık e randevu sistemi ile alınmakta ve kişinin adresine teslim edilmektedir. Pasaport sorgulama nasıl yapılır diye soruyorsanız bunun cevabı artık sorgulamam.com sitesine girerek yapılabildiği olacaktır.

Pasaport Posta ile Mi Gönderiliyor?

Pasaport artık adresinize özel posta ile gönderilmektedir. Bu yüzden başvuru sonrası sürekli gönderinin durumunu sorgulamanız gerekmektedir. Bunun için sorgulamam.com sitesine girerek pasaport sorgulama linkine tıkladığında ekranda çıkan bilgileri doldurarak pasaportunuzun hangi durumda olduğunu öğrenebilirsiniz.

Pasaport sorgulamak için kırmızı yazılı linke tıklayın.

Pasaportlar ortalama 15 gün içinde adresinize gönderilmektedir. Bunu yakından takip etmek için sorgulama yöntemi ile durumunu öğrenebilirsiniz. Pasaportunuz için kullanacağınız fotoğrafınız özel olmalı ve çocuklarınız için de ayrı ayrı pasaportlar çıkartmanız gerekeceği için, onlar için de ayrı işlemler yapmanız gerekmektedir.

Pasaport sorgulama TC no ile ya da pasaportun referans numarası ile yapılabilmektedir. Bunun için evraklarınızı iyi muhafaza etmeli ve daha fazla sonuç öğrenebilirsiniz.

Pasaport Sorgulama Nasıl Yapılır?

Pasaport sorgulama yapmak için sitede bulunan pasaport sorgula bölümüne tıklayarak bilgilerinizi girdiğinizde pasaportunuzun durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Postaya verilmiş olan pasaportlar ortalama 15 gün içinde tarafınıza ulaştırılmaktadır.

Eskiden daha uzun bir süre gerektiren pasaport işlemleri artık daha pratik ve kolay bir şekilde yapılmaktadır. Bu yüzden öncelikle size en yakın İlçe Emniyet Müdürlüğünden e-randevu alarak harcınızı yatırıp gerekli belgeler ile başvurmalısınız. Daha sonra gerekli işlemler için eksik belgeleriniz varsa bunları tamamlayarak pasaportun teslim süresini beklemeniz gerekmektedir. Parmak izi alma gibi işlemler emniyette yapılmakta ve teslimat süreci de artık her kişinin adresine yapılmaktadır.

About admin

79 queries 1,690