Pasaport Numarası Sorgulama

Bilindiği gibi yurtdışı gezilerini yapabilmek için pasaport çıkarmak zorunlu bir işlemdir. Pasaport almak için artık evinizden çıkmadan internet üzerinden kolayca pasaport başvuru işlemleri yapabilirsiniz. Böylece zaman kaybetmeden kolayca ve hızlı bir şekilde pasaportunuzu almak için online üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz.

Pasaport başvurularınızı internet üzerinden yaptıktan sonra başvurunuzun sürecini takip etmek için ve pasaport numarası sorgulama işlemleri için de sorgulama yapabilir ve buradan pasaport numaranızı öğrenerek pasaport işlemlerinizin onaylanıp onaylanmadığını online üzerinden kolayca takip edebilirsiniz. Bu şekilde online üzerinden işlemlerinizi İş ve ya da ilçe emniyet müdürlüklerinize gitmenize gerek kalmadan yapabilirsiniz. Zaman kaybetmeden pasaport işlemlerinizi bu yolla takip edebilirsiniz.

Pasaport Sorgulama İşlemleri

Yurt dışı seyahatleri için alınan pasaportlar dört farklı şekilde olmaktadır. Pasaport sorgulama işlemleri bu dört pasaport uygulaması ile takip edilir. Bunlar tüm vatandaşların alması gereken umuma ait olan umuma mahsus pasaportlar, Hükümet tarafından yetkili kişilere verilen hizmet pasaportları, Eski bakan, milletvekili be meclis üyelerine özel olan devletin üst kademesindekileri ait olan hususi pasaportlar ve Dış İşleri Bakanlığı tarafından meclis üyesi olan kişilere ve diplomatik olarak yetki taşıyan kişilere verilen pasaportlardır. Tüm bu pasaportlar saydığımız kişiler tarafından alınabilen pasaportlardır. Gerekli uygun şartları taşıyan kişiler durumuna göre bu pasaport çeşitlerinden birisini alarak pasaport sorgulama işlemlerini de durumuna uygun bir şekilde yapabilir.

E Pasaport Sorgulama İşlemleri

Online olarak kolaylık olması açısından E- pasaport uygulaması ile tüm pasaportlara çip özelliği konulmuştur. Bu çip özelliği sayesinde pasaportlar elektronik makineler sayesinde okunabilme özelliğine sahiptir. Bu işlem sayesinde sahteciliğin önü de tıkanarak sahte pasaport çıkarmak isteyen kişilerin önüne geçilmiştir. Pasaport sorgulama işlemlerinizi yaptıktan sonra pasaportunuz onaylandıysa bundan sonraki işlemlerde yapmanız gereken pasaport harç parasını yatırmanızdır. Pasaport harcınızı yatırmadan pasaportunuz ile işlem yapamaz ve pasaportunuzu alamazsınız. Pasaport durumunuza uygun olarak belirtilen pasaport harcınızı yatırdıktan sonra pasaportunuz artık hazırdır. Yurt dışı seyahatlerinize çıkmak için pasaport işlemleriniz tamamlanmış olup istediğiniz zaman yurt dışına çıkabilme hakkına sahip olmaktasınız.

About admin

83 queries 0,310