Parsel Sorgulama

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün vatandaşlara sunduğu hizmetlerden birisi olarak online parsel sorgulama hizmeti en çok ve sık kullanılan uygulamalardan birisidir. Online ortamda kolay ve hızlı bir şekilde parsel sorgulama işlemlerinizi rahatlıkla yapabileceğiniz bir uygulama olarak bizlere sunulmaktadır. E- Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilen parsel sorgulama online üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Arsa ve arazi ile ilgili tüm işlemler online olarak kolaylıkla sorgulanabilecek. Parsel sorgulama işlemi yapmak için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü resmi e- devlet sitesi üzerinden giriş yapabilir ve sorgulama işlemlerinizi zahmetsizce yapabilirsiniz. Parsel sorgulama işleminin nasıl yapılması gerektiğini yazımızın devamında anlatmaya çalışacağız. Yazımızım devamın sorgulama işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgilere rastlayabilirsiniz.

Parsel Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Parsel bilgileri ile ilgili detaylı veriler öğrenmek isteyen kişiler için Parsel sorgulama işlemi online olarak e-devlet sistemi üzerinden gerçekleşmektedir. Bunun için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü resmi internet sayfasına giriş yaparak buradaki sorgulama seçeneklerinden arsa ve arazinin olduğu konuma girerek sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu sayfada arsa ve arazi konumu ile ilgili bilgiler alırken aynı zamanda haritanın görünümünü de değiştirmeniz mümkün olabilmektedir. Sayfada bir de işinizi kolaylaştıran kısayol menüsü bulunmaktadır. Bu menü ile sorgulama işlemleriniz çok daha kolay bir şekilde olmaktadır. Bu işlem ile diğer yakın parselleri de görme imkanınız vardır. Yakın parsellerle mesafe ölçümüde kısayol menüsünden gerçekleşebilmektedir.

E- Devlet Sistemi İle Parsel Sorgulama

Pek çok resmi işlemlerin yapılabildiği E- Devlet sistemi ile parsel sorgulama  için öncelikle Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne kayıt olmanız gereklidir. E- Devlet sistemi üzerinden parsel sorgulama işlemi yapmak için buradan kayıt olmanız şarttır. Kayıt olduktan sonra T.C kimlik numarası ve E- Devlet şifreniz ile bu sistem üzerinden giriş yapabilirsiniz. E- Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek buradan e- Devlet şifresi edinmeniz mümkündür. Bu şifre size tüm resmi işlemlerinizde yardımcı olacak şifredir. Bu açıdan şifrenizi unutmamanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü sayfasındaki seçeneklerden Tapu Bilgileri Sorgulama linkine tıklayarak parsel bilgileriniz ile ilgili bilgileri buradan görebileceksiniz.

About admin

85 queries 0,691