Otopark Borç Sorgulama

Otopark Borç Sorgulama

Otopark Borç Sorgulama

Otopark Borç SorgulamaAracınıza ait otopark borcu olup olmadığını internet üzerinden online bir şekilde sorgulayabilir ve hatta ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. EGM yani Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi olarak yaptığı yazılı açıklamaya göre e- devlet veya EGM sistemlerinden otopark Sorgulama linkleri üzerinden ülke genelinde araçların tescil plakasına ve tanzim edilen otopark para cezalarına kadar bütün para cezası işlemlerine ulaşabilmek mümkündür.  Özellikle Büyükşehirlerde mevcut araç yoğunluğunu azaltmak ve düzenli bir şekilde araçların park etmesini sağlamak amacıyla devlet ve özel girişimciler tarafından otopark hizmetleri için otopark alanları açılmıştır.

Emniyet Genel Müdürlüğü Sisteminde Ceza Sorgulama İşlemleri

Otopark Borç Sorgulama sistemine giriş, TC kimlik numarasıyla yapılıyor. Cezaları görüntülemek isteyenler, araç plakasına düzenlenen para cezaları için aracın plaka numarası ve tescil belge numarası, tüzel kişiler için vergi kimlik numarası, gerçek kişiler ise TC kimlik numarası ile nüfus cüzdan seri numarası ve sıra numarası bilgileri girilerek sorgulama işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz. İstenilen bilgilerin sisteme girilmesi durumunda cezanın tanzim edildiği il yâda ilçe, cezanın yeri, tarihi, saati, ceza maddesi, tutanak seri numarası ve sıra numarası ile cezanın tutarı bilgilerine kolaylıkla ulaşabileceksiniz.

Otopark Cezasını Öğrenmek için Tıklayınız..

Otopark Borcu Nasıl Ödenir?

Otopark Borç sorgulama işlemleri, araç otoparkları her ilde başka bir isimle kurulmuş şirketler tarafından yürütülmektedir. Öyle ki İstanbul’da İSPARK, Bursa’da BURBAK gibi isimlerle adlandırılan otopark hizmetlerinde kişileri otopark borcunu sorgulaması için bu firmaların online internet sitelerine giriş yaparak veya E-devlet sistemini kullanarak borç sorgulaması yapması gerekir. Ülke genelinde tüm otopark borçlarını sorgulayabileceğiniz ve döküm alabileceğiniz bir sistem henüz mevcut değildir. Bu nedenle hangi ilde otopark hizmetini kullanıyorsanız o ilin otopark online internet sitesine girmeniz gerekir. Plaka numaranız ile borcunuzu öğrenebileceğiniz bu internet sistemler üzerinden online olarak ödeme yapmanız da mümkündür. Bazı illerde ise ödeme sadece ödeme merkezlerinden yapılmaktadır. Ödeme işlemlerini online olarak kredi kartı yada herhangi bir banka kartı ile ödemeniz mümkündür. Eğer ki öyle bir ödeme imkanınız yok ise PTT şubelerinde yada anlaşmalı bankalardan ödemeyi gerçekleştirmeniz mümkündür.

 

 

About admin

81 queries 2,062