Ogs Sorgulama

 

Otomatik geçiş sistemi karayollarının ücret alınmaya başlanmasından sonra araçların kolay geçiş işlemini yaptırmak için üretilmiştir. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen otomatik geçiş sistemi araçların gişelerden beklemeden geçiş yapmasına olanak sağlıyor. Araç sürücüleri onlarca dakika para ödeme yapmak için beklemeden geçiş yapmaktadır. OGS uzun süredir araç sürücüleri tarafından kullanılıyor.

Hgs kullanma yakın dönemde başlamış olmasına rağmen ogs birçok zamandır hayatımızda var. Ogs kullananlar bakiyelerine PTT şubelerinden ya da bankalardan bakiye aktarımı yapmaktadır. Fakat bakiye yüklemenin unutulduğu zamanlarda olmaktadır. Bu gibi durumlarda bakiye eksiye düşebilir. İhlalli geçiş oluşturacak bu durumun önüne geçmek için devamlı olarak bakiyenin kontrol edilmesi gerekir. Günümüz teknolojisinde her alanda olduğu gibi bu alanda da kolaylık var tabi. Ogs kullanan araç sürücüleri online olarak ogs sorgulama işlemi yapabilir. Ogs sorgulama işlemi artık daha hızlı şekilde yapılmaktadır. İnternet üzerinden kısa işlemler ile ogs sorgulanabilir. OGS sorgulama nasıl yapılır?

OGS SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Ogs sorgulamanın ilk yöntemi e devlet kullanmak. Bu yöntem ile ogs sorgulama yapmak isteyenler e devlet şifresini nüfus cüzdanları ile 2 TL karşılığında PTT şubelerinden temin edebilirler. E devlet şifresi ile e devlet portalına giriş yapan araç sürücüleri buradan e hizmetler bölümünü tıklamalıdır. Daha sonra karşınıza çıkan bölümden Karayolları Genel Müdürlüğü bölümüne tıklanmalıdır. Burada Ogs bakiye sorgulama ve ogs ihlalli geçiş sorgulama seçenekleri karşınıza çıkacaktır. Ogs bakiye sorgulama bölümüne giriş yaptığınızda üzerinize olan ve ogs alınmış tüm araçların ogs bakiye bilgileri çıkmaktadır. Burada aracın plakası, telefon numaranız, geçiş bilgileri, bakiye bilgileri, var ise eski ogs açma ve kapama tarihi, hali hazırda kullandığınız ogs açılış tarihi bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Buradan Ogs Sorgulama İşlemini Yapabilirsiniz.

Burada geçtiğiniz ogs gişeleri de karşınıza çıkacaktır. Ogs ihlalli geçiş bilgilerine giriş yaptığınızda ise otomatik geçiş sistemini ihlal ettiğiniz gişe geçişleriniz karşınıza çıkacaktır. Burada ogs ihlalli geçişleri nerede ve ne zaman yaptığınızı, ihlalli geçiş yaptığınız durumların ücretinin ne kadar olduğunu görebilirsiniz. İhlalli geçiş bilgileri çok önemlidir. Çünkü bazen araç sürücüleri gişelerden hızlı geçebilmekte ya da plakasını düşürebilmektedir yolda giderken. Bu durumlarda sistem sizin plakanızı okuyamamaktadır. Fakat sistem bunu arka plakanızdan okuyabilir ve sistemde bu geçiş ihlalli geçiş olarak işlenmektedir. İhlalli geçiş yapıldıktan sonra eğer bakiye yüklenmez ise ceza durumuna düşebilir araç sahipleri. Bu ücret normal geçişin kat kat çarpımı ile hesaplanmaktadır.

Bunun için devamlı olarak sorgulama yapılması gerekir. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından sunulan bir hizmet olan ogs sorgulama Karayolları Genel Müdürlüğünün internet sitesinden de sorgulanabilmektedir. Ogs geçiş ihlali bölümüne tıkladığınızda plaka bilgisinin girildiği bir bölüm çıkmaktadır karşınıza. Buraya araç plakanızı girdiğiniz zaman sorgulama yaparak araca ait kaçak ihlalli geçişin yapılıp yapılmadığı görülebilmektedir.

Ogs Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ya da bankalardan temin edilebilmektedir. Alındıktan sonra aracın ön camına yapıştırılarak kullanılmaktadır. Kaçak geçiş yapılan durumlar o günkü hesaplanan ceza tutarını araç sahiplerinden tahsil etmektedir. Bu borçlar vergi borcuna girmemekle beraber araç devir ve muayene işlemlerinde araç sahiplerini karşısına çıkmaktadır. Bu borç kapatılmadan araç sahipleri herhangi bir devir işlemi yapamıyor. Muayene işlemleri de yapılamıyor ogs kaçak geçiş ihlal cezası yatırılmadan. Ogs kullanan araç sahipleri bakiyelerini kredi kartlarından ya da bankalardan direk yükseltebilirler. Hesaplarınızı devamlı kontrol etmek sizi ceza ödeme durumlarına mecbur bırakmaz. Ogs sorgulama yaparak kolay bir işlem ile bir kaç saniye de ogs bilgilerinize ulaşmak mümkün.

About admin

82 queries 0,728