Mtv Borç Sorgulama

Motorlu taşıtlar vergisi araç sahipleri tarafından her yıl iki defa ödenen vergidir. Yılda iki dönem halinde motorlu taşıtlar vergisi ödemesi yapılmaktadır. Birinci dönemi ocak ayıdır. Ocak ayının son gününe kadar motorlu taşıtlar vergisi ödenmesi gerekir. Motorlu taşıtlar vergisinin ikinci dönemi temmuz ayında yapılmaktadır. Temmuz ayının son gününe kadar motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksiti ödenmek zorundadır.

Ödemeler yapılmadığı takdirde ceza eklenerek artmakta ve trafikte yakalandığı zaman araç otoparka çekilmektedir. Motorlu taşıtlar vergisini ödemeyi unutan birçok sürücünün başına bu durum gelmiştir. Ya faizi ile beraber ceza ödemek zorunda kalıyor ya da araçları trafik denetiminde yakalanarak araç bağlanıyor. Motorlu taşıtlar vergisinde ödeme yapmak kişiye bağlı bir durum değildir. Motorlu olan tüm taşıtlar mtv ödemek zorundadır. Mtv ödemeleri bankalarda, PTT şubelerinde ve internet vergi dairesinde yapılabilmektedir. Motorlu taşıtlar vergisi araç sahiplerinin araçlarına sahip olma karşılığında devlete verdikleri vergidir. Peki, mtv borç sorgulama nasıl yapılır? Mtv ödemesi nasıl olur?

İNTERNETTEN MTV SORGULAMA NASIL YAPILIR

Mtv borç sorgulama internet üzerinden yapılabilir. İnternet sitesinden öncelikle giriş yapılmalı. Bundan sonra aracın plaka bilgisi, aracın sahibinin TC kimlik numarası ve ya vergi numarası, aracın tescil tarihi bilgileri girildikten sonra sorgulama butonuna basılır. Butona basıldıktan sonra araç sahiplerinin karşısına ceza bilgileri, beyanlı trafik cezası ödeme, motorlu taşıtlar vergisi seçenekleri çıkmaktadır. Buradan mtv borç sorgulama butonuna basarak mtv sorgulama yapılabilmektedir.

Buradan İlgili Sayfaya Gidip Sorgulama Yapabilirsiniz.

Motorlu taşıtlar vergisine ait tüm bilgiler burada görülebilir. Buradan kaç taksit kaldığı, mtv taksitinin kaçıncı döneme ait olduğu ve vergi miktarı bilgilerine ulaşılmaktadır. Mtv sorgulama internet olmadığı dönemde banka ve ya PTT şubeleri ile vergi dairelerinden yapılmakta idi. Genellikle araç sahipleri vergi dairelerinde sorgulama ve ödeme işlemleri yapmaktaydı. Bu yine mümkün. İnternet kullanma imkânı olmayan ve ya sorgulama yapamayan araç sahipleri yine sorgulamalarını vergi dairelerinden, PTT şubelerinden ve bankalardan yapabilirler.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ ÖDEME

Motorlu taşıtlar vergisi sorgulandıktan sonra aynı adresten yatırılabilir. Mtv sorgulama işleminden sonra ödeme seçeneğine tıklanarak ödeme sayfasına gidilir. Burada ödemenin hangi taksitinin yapılacağı seçilir. İstenir ise iki taksit aynı anda ödenebilir. Kart ve kişi isim bilgileri girildikten sonra ödeme gerçekleşir. Bankaların hepsi 2 ile 5 taksit arasında taksit imkânı sunmaktadır araç sahiplerine. Motorlu taşıtlar vergisini ödememe gibi durumlarda gecikmeye aylık %1,40 oranında faiz uygulanmaktadır. Ödenmeyen her ay faiz ile ödenecek meblağ giderek artmaktadır. Ödeme giderek uzaması halinde ödenecek tutar her geçen gün artacaktır. İnternet üzerinden vergi dairesinden kullanılarak yapılacak ödemeler gece 22.00 ile 02.00 arasında yapılamamaktadır.

Motorlu taşıtlar vergisinin belirlenmesi araçların motor hacimlerine göre yapılmaktadır. Devlet tarafından lüks araçlara daha fazla vergi uygulandığı için motor hacmi ne kadar büyük ise vergi oranı o kadar fazla olmaktadır. Bunun amacı herkesin bütçesine göre ödeme yapılmasıdır. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yıllık olarak bu oranlar arttırılarak belirlenmektedir. Motorlu taşıtlar vergisi yürür durumdaki araba, traktör, kamyon, otobüs, motosiklet ve diğer motorlu taşıtlardan tahsil edilmektedir. Bu sayede devlet araç sahiplerinden devlet hazinesine kazanç sağlamaktadır.

Motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri bankalar tarafından yapılır ise taksit imkânı bulunuyor. Taksit vergi dairesinde yapılacak ödemelerde geçerli değil. Sadece bankalar motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinde taksit yapabilmektedir. Araç vergilerinde faize düşmek ödenecek miktarın giderek artmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlara düşmemek ve sürprizler ile karşılaşmamak için zamanında ödeme yapılması gerekir. Araç mtv borç sorgulama işlemlerini ve ödemelerini zamanında yapmak mecburi bir durumdur.

About admin

83 queries 0,717