Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama

Motorlu Taşıtlar Vergisi araç sahiplerinin yılda iki kez ödemek durumunda olduğu vergidir. Tüm motorlu araç sahipleri bu vergiyi yıl içerisinde ödemek zorundadır. Motorlu taşıtın kara, deniz ya da hava taşıtı olması verginin ödenme zorunluluğunda herhangi bir değişiklik yaratmamaktadır. Motorlu Taşıtlar Vergisi, kişiler araçlarının sicil kaydını yaptırdıktan sonra ödenme zorunluluğu kazanmaktadır. Bu sebeple sicil kaydı yapılan tüm araçların sahipleri verginin ödenmesinden sorumludur. Verginin ödenme zorunluluğu aracın sicil kaydının silinmesi ile sonlanır. Onun dışında herhangi bir işlem verginin zorunluluğunu ortadan kaldırmayacaktır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Ne Zaman Ödenmektedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, yılda iki kez olmak üzere Ocak ve Temmuz aylarında ödenmektedir. Bu süreler arasında aracın sicil kaydının silinmesi ile vergi yükümlülüğü ortadan kalkacaktır. Taksitler arasında sicil kaydı silinen aracın önceki taksit ödemesi de yapılmak zorundadır. Ancak sonraki taksit ödemelerinden araç sahibi sorumlu tutulmamaktadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Neye Göre Hesaplanır?

Verginin hesaplamasında taşıtın türü önem taşımaktadır. Taşıt türüne göre vergilendirme de farklı olmaktadır. Örneğin; otomobil ve motosikletler de aracın yaşı ve silindir hacmi değerlendirme ölçütü olarak kullanılır. Bu değerler artış gösterdikçe ödenecek vergi tutarı da artış göstermektedir. Bunun yanında otobüs, kamyonet gibi taşıma kapasitesi daha büyük olan araçların da vergilendirmesinde aracın oturma kapasitesi ile toplam ağırlığı göz önünde bulundurulmaktadır.

MTV Bilgisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden (https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MENU_MTV) araçların vergi hesabı yapılabilmektedir. Gerekli bilgilerin sisteme girilmesi ile aracın yıllık ödemesi gereken taksit tutarları hesaplanmaktadır. Bunun yanında kişiler MTV borçlarının miktarını öğrenebilmek için e-devlet sayfalarına da giriş yapabilir. Var olan borçlar e-devlete yansıtılmaktadır.

Borcun taksitinin ilki ödenmediği takdirde tüm ödeme ikinci takside yansıtılır. Ancak araç sahibi ikinci taksit ödemesini de gerçekleştirmez ise yazılı olarak uyarı alır. Uyarının ardından borcun kapatılmaması halinde kişinin banka hesaplarına haciz konulmaktadır. Ekstra olarak cezai işleme tabii tutulur.

MTV Ödemesi Nereye Yapılabilir?

Aracın kayıtlı olduğu ildeki vergi dairelerine MTV ödemesi yapılabilmektedir. Ek olarak internet bankacılığı ile de ödeme gerçekleştirilebilir. Bu şekilde ödeme yapan kullanıcıların bankadan ödemeyi yaptığına dair makbuz alması gerekmektedir. E-dekont makbuz olarak kabul edilmemektedir.

 

 

About admin

87 queries 1,281