Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama

Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama

Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama başlığı altında yer alan adımları takip ederek adımıza açılmış dava dosyalarına ulaşmamız mümkün. Peki ama kim niçin bize dava açsın? bu sorunun cevabı ise çok basit. Bizden şikayetçi olan her birey adımıza dava açabilir. Gerekli adres bilgileri ve iletişim numaralarımızın devlet nezdim de bulunmaması durumunda işlemlerimizi sadece sorgulama sitelerinden gerçekleştirebiliriz.

Mahkeme Dava Sorgulama İşlemleri

Mahkemelerin ilgili bölümlerinde hakkınızda açılmış dosyaların sonuçlarını ve ilerleyişlerini takip etmeniz size avantaj sağlayacaktır. Anayasa maddeleri gereğince hakkında dava açılan bireyin mahkeme huzuruna icabet etmesi zorunludur. Fakat olası nedenlerden dolayı kendisine ulaşılamayan bireylerin aranması çıkarılabilir. Bunu önlemek ve bir adım önde olmak için mutlaka e-devlet işlemlerinden Mahkeme dava dosyası sorgulama işlem menüsünün kontrol edilmesi sizin için avantaj olacaktır. E-devlet şifreniz var ise  evde bile olsanız bir sorgulama işlemini yapmanız mümkündür. E-devlet, vatandaşlara elektronik olarak devlet hizmetlerinin sunulmasını sağlamaktadır. Bu açıdan, vatandaşlara en kolay, en verimli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde kamu hizmetleri sunmayı amaçlıyor.

Sistemden adınıza açılan Davları Sorgulamak için Tıklayınız. 

Dava Dosyası Nasıl Sorgulanır  ?

Dava dosyalarınız yukarıda da bahsettiğimiz üzere devletin resmi sitesi olan E-devlet sitesinden sorgulanabilir. Aşağıda ki görselde sağ üst köşede kırmızı şeritle belirtilen sisteme giriş butonuna basın. Bu sizi TC kimlik numaranızın ve e- devlet şifreniz ile sisteme gireceğiniz sayfaya götürecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

TC  numaranızı ve e-devlet şifreniz ile  sisteme giriş yap butonuna tıklayın. Bu tıklama sonucunda sizi sorgulama sayfasının sonucuna yönlendirecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu adımı da gerçekleştikten  sonra dava sorgulama işleminin sonucu ekranda çıkacaktır .Devam eden bir davanız var ise hemen yanında (devam ) ibaresi yer almaktadır. Davanız sonuca ulaşmış ise de dava dosya numarasının yanında (kapanan) yazısını göreceksiniz. Ayrıca bu sayfadan Dava günü hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Dava Dosyası Sorgulamak Ücretli mi ?

Dava dosyası sorgulamak genel olarak ücretsizdir ama bu işlemi yapan bazı kurumlar sizlerin araması sonucunda işlem ücretleri almaktadırlar. Bir çok kanalda reklamı çıkan özel numaraların talep ettikleri ücretler fazla bir ücrete tekabül etmese de ücretsiz olarak sorgula yapmak sizin elinizde. Yukarıda belirttiğim kırmızı puntolu yazı ile gerekli işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

About admin

84 queries 0,245