Kreş Yardımı Başvuru

Kreş Yardımı Başvuru

Çalışan annelerin en büyük sorunu çocuklarını emanet edecek güvenilir bir kurum ya da kişi bulmaktır. Kreş Yardımı Başvuru , Devletin son dönemlerde çalışan annelere yönelik yürürlüğe koyduğu kanunlara kreş yardımı da eklendi. Sadece çalışan anneleri değil eşinden ayrılmış ya da dul kalan kadın ve erkeğe verilen kreş yardımı daha önceden “çalışan anneye bakıcı parası” ile gündeme gelmişti. 1-6 yaş arasında çocuğa sahip ve maddi durumu yetersiz kişilerin başvurabileceği kreş yardımı konusunda devletin aldığı kararları güncel olarak sorgulamam.com sitemizden ücretsiz hizmet alabilir, gönül rahatlığı ile işlem yapabilirsiniz.

Çalışan memurların iş yerinde çocuklarını emanet edecekleri özel kreşler mevcuttur. Ancak eğer çalıştığınız kurumda hala kreş yapılmadı ise memur çalışanlar da devletten destek almak için sisteme giriş yapabilir, çocuklarını güvenilir bir kreşe emanet edebilirler. Kreş yardımı olarak verilen para bölgeye ve ekonomik kazanca göre değişkenlik gösterir. Kreş yardımı üzerinden damga vergisi de dahil olmak üzere hiçbir kesinti yapılmaz ve net bir mevla ödenir. Genellikle 300 ile 400 arasında değişkenlik gösteren kreş yardımı için gerekli koşulları eksiksiz bir şekilde yerine getirmelisiniz.

Kreş Yardımı Başvuru Koşulları Nelerdir?

Yapılan yasa değişiklikleri ile her geçen gün kendini geliştirmeyi amaçlayan ülkemizde çalışan kadınların istihdamını arttırmak ve çocukların mağduriyet yaşamaması adına çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Maddi durumu yetersiz olduğu için çalışmak zorunda olan ve kreş parasını ödeyemeyen ebeveynlerin devletin sunmuş olduğu imkandan yaralanması adına bazı koşulları yerine getirmesi gerekiyor. Bunlar;

  • Başvuru yapan ebeveynin maddi durumunun yetersiz olması, boşanmış ya da eşinin vefat olması gereklidir.
  • Destek verilen çocuğun 1-6 yaş aralığında olması şarttır.
  • Başvuru yapan ebeveynin aktif olarak bir kamu kuruluşu ya da özel sektörde çalışıyor olması durumunda kreş yardımına başvuru yapma hakkına sahiptir.

İş hayatında aktif rol oynayan kadınların istihdamını sürdürmesi için kurulan özel kreşlerin maliyeti oldukça yüksek. Çocukların sosyal aktivite kazanması ve okul öncesi eğitimine büyük katkısı olan kreşlerin toplam geliri aylık 1000 lira olarak belirlenmiştir. Bu destek ile devlet kreş ücretinin yarısını ödeyerek çalışan anneye ve gelişim çağında olan çocuğa kaliteli bir hayat sunmayı planlıyor. Son olarak; 200’ün üzerinde kadın çalışanı olan işverenlerin, iş yerinde kreş bulundurma zorunluluğu olduğu bilmeniz gereken yasal bir bir haktır.

 

About admin

79 queries 0,883