Kredi Notu Neden Düşer

Kredi notunu etkileyen çok fazla sebepler vardır fakat hepsi öneme sahip değildir. Kredi notlarını etkileyen faktörler aşağıdaki gibidir. Kredi Notu Neden Düşer Konuyu iyice okuyup anlamanızı tavsiye ederiz.
Kredi Kartı Borcu: Bankaların ödeme işlemlerini en rahat gördükleri yer kredi kartlarıdır. Kredi kartına yaptığınız ödemeler düzenli şekilde takip edilir ve bunlar KBB ile paylaşılır. Bu verileri alan Findex size bir kredi notu verir. Kredi kartınızın sadece asgari tutarını ödüyor ya da borcunuzu hiç ödemiyorsanız bu durum sizin kredi notunuzun düşmesine neden olur. Kredi notunu yükseltmek için kredi kartı ödemelerinize çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer kredi notunuzu yükseltmek için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun.

Kredi Notu Neden Düşer

1-Banka Kredi Borcu: Kredi kartları borcu gibi kredi borçlarının da kredi notunun yükselmesine ve düşmesine etkisi olmaktadır. Ödemeleriniz ile yaşayacağınız aksaklıklar kredi notunuza yansıyacak ve kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır. Kredi borçlarınızı ve kredi kartı ödemelerinizi tüm borçlarınızdan önce ve gününde ödemeye özen göstermelisiniz. Bazı insanlar ödeme imkanları olmadığı için ödeyemezken bazı insanlar da sadece unutkanlık veya umursamamazlıktan kredilerinin ödeme gününü kaçırıyorlar ve durduk yere kredi notlarını düşürüyorlar.

2-Hesap Hareketleri: Bankalar aynı bir dedektif edasıyla bütün hesap hareketlerinizi takip eder ve bunları KKB’ye bildirirler. Bakiyenin uzun zamandır sıfır olması, hesabınıza hiç para girişinin olmaması, kredi notunuzun düşmesine neden olmaktadır. Eğer kredi notunuzun düşmesini istemiyor iseniz, durumunuz buna müsait değilse bile azda olsa hesabınıza para yatırmaya çalışın.

3- Kefillik: Kefil olmak da kredi notunu etkileyen bir olaydır. Zaten kefil olduğunuzda kredi notunuz bir miktar düşecektir ve bir de kefil olduğunuz kişi eğer ödemelerini aksatırsa bu durumda kredi notunuz bir anda aşağı düşecektir. Büyük bir dert olan kefillik, kredi notlarınızı da etkilemektedir.

4-Fatura Borcu: İnternet, elektrik ve telefon faturalarınızı ödemediğiniz takdirde Findex kredi notunuz da bu durumdan etkilenecektir. Resmi borçlarınız da olduğu gibi banka borçlarında da dikkatli olmanız gerekmektedir. Maddi durumunuz iyi olmasına rağmen ve herhangi bir sıkıntınız olmadığı halde unuttuğunuz bir faturanız kredi notunuzu etkileyebilmektedir. Bankalar için özellikle borcuna sadık olan müşteri çok önemlidir.

5-İşsizlik Sorunu: Sigortanız yatmadığı takdirde KKB’nin bundan haberi olur ve kredi notunuzu düşürür. Banka işsiz olduğunuzu görüyor ve banka borunuzu ödemekte sıkıntı çekeceğinizi düşünüyor. Eğer kredi çekmeniz çok gerekliyse, 3 ay süresince bir yerde çalışarak ya da kendinizi çalışmış gibi göstererek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Ödemelere Dikkat Edin

Gördüğünüz üzere, kredi notunu etkileyen faktörler ödeme hareketleriniz olmaktadır. Ödemelerinize dikkat ederseniz kredi notunuz kesinlikle düşmez. Fakat, siz yine de kredi başvurunuzu yapmadan, Findex kredi notunuzu sorgulayın ve ona göre hareket edin. Böylece kredi notunuzun neden düştüğünü öğrenmiş oldunuz.

About admin

67 queries 0,640