Kpss Sonuçları Sorgulama

Kamu Personeli Seçme Sınavı(KPSS) , her yıl belli dönemlerde devlet tarafından yapılan ve kamuya personel alımı için yapılan ,  bir takım sınavların genel ismidir. İlk defa kamu görevlerine atanacak personeller,  A kadrosu ve B kadrosu olarak iki ana gruba ayrılmış olmakla birlikte olarak Öğretmen adayları için de bir kadro bulunmak da  .Bu kadrolar için Genel kültür ve Genel yetenek  sınavları ortak olmak üzere kadrolarının kendine ait farklı sınav türleri de vardır. Örnek vermek gerekirse “Yabancı Dil” , “Maliye” , “Matematik” , “İşletme” , “Kamu yönetmeliği” “Eğitim Bilimler” v.b birçok meslek grubunu içeren özel sınavlarda mevcuttur.

 

Kpss A KADROSU

A kadrosu olan nitelendirdiğimiz kadro , kariyer mevki yerleri olarak nitelendirebiliriz.Bu kadro grubu Genel Yetenek ve Genel kültür sınavından sonra kendi kurumların belirlemiş olduğu bir takim kendi sınav türleri vardır ve bu işe alımı taktirde belli bir süre kendi bölümünde eğitimlere tabi tutulur.Bu kadroya başvurabilmek için ilk olarak lisans mezunu ve her iki yılda bir düzenlen yabancı lisans sınavında geçmeniz gerekiyor.Örnek kamu görevleri “müfettiş yardımcısı ” , ” Kaymakam adaylığı” ,  ” Kamu analist uzamanı ” gibi  yüksek mertebeli grup dur.

 

Kpss B KADROSU

B kadrosu ise KPSS sınavından sonra başarı sağlamış personelin ,  ÖSYM başkanlığının ile yerleştirilen kamu personelidir.Yerleştirildikten sonra herhangi bir sınava tabi tutulmaz ve Kpss P3 puan istemine göre yerleştirilir.  Tabiri caiz olarak düz memur diye nitelendirebiliriz. Ve bu Kadro grubu sadece Genel Kültür ve Genel yetenek sınavlarına girerler. Bu kadroya başvurabilmek için orta öğretim ve üstü eğitimlere sahip olunmalıdır.

KPSS ÖĞRETMENLİK KADROSU

Sadece öğretmen adaylarının girebildiği bir tür sınavdır.Genel yetenek ve Genel kültür sınavından sonra Eğitim Bilimleri sınavına girerler ve ekstra olarak bazı özel öğretmenler için öğretmenlik alan bilgisi sınavına da tabi tutulur

 

KPSS ne zaman yapılır?

Sınav her yıl Temmuz ayının ilk Cumartesi ve Pazar günü yapılmaktadır.Çift yıllara ise Eylül ayının son pazar günü yapılmaktadır.

 

KPSS 15 kuralı

Bu yıl ile hayatımıza giren bu kural , sınavın 10.00 da olmasına karşın sınava girişin en son 9.45 olmasıdır.

 

KPSS 2017  Sınav Tarihleri ve Sonuçları

– Kamu Personeli Seçme Sınavı(2017 KPSS Lisans)(Genel Yetenek , Genel Kültür , Eğitim Bilimleri) 21 Mayıs 2017’de yapılacak  , sonuçlar 16 Haziranda açıklanacak.

-KPSS lisans Alan Bilgisi 28 Mayıs 2017’de  yapılacak  16 haziranda sonuçlar açıklanacak .

Buradan Sonuçlara Ulaşabilirsiniz..

-KPSS  Öğretmenlik alan bilgisi  , 16 Ağustos 2017’de  yapılacak , 4 Eylül 2017’de açıklanacak.

 

 

 

About admin

71 queries 2,037