Kaza tespit tutanağı sorgulama

Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama

Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama

Kaza tespit tutanağı trafik içerisinde en az iki adet aracın sadece maddi hasarlı olan bir kazaya karışmaları sonucunda kaza yapan tarafların anlaşması ve polis veya sigorta şirketine gerek kalmadan kendi aralarında yaptıkları tutanaklardır.  Yalnız maddi hasarın oluştuğu kazalarda tarafların anlaşmalı şekilde kaza tespit tutanağı hazırlamaları 2008 yılı 1 Nisan tarihi itibariyle yasal olarak yürürlüğe girmiştir. Bu tutanak birçok açıdan kaza yapan tarafları trafiği tıkama, bekleme gibi durumların önüne geçmiştir.  Artık vatandaşlar çevrimiçi sistem üzerinden tutanaklarını takip edebilmektedirler.

Kaza tespit tutanağı sorgulama


Kaza Tespit Tutanağı Sistemi Nasıl İşler?

Kaza sonrasında kazaya karışan tarafların doldurduğu kaza tespit tutanağı sigorta şirketlerinin hasar bölümlerine gönderilir. Sigorta şirketleri de takip eden iş günü içerisinde tutanak ve fotoğrafları elektronik alanda Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi’ne göndermektedir. Gönderilen fotoğraf ve tutanak bilgileri bu departmanın sistemine girilir ve sigorta şirketi kusur oranı değerlendirmesi yapar.  Bu oran yüzde olarak 0-50-100 şeklinde belirlenir. Şirketler arasında anlaşmaya varılması halinde de dosya sonuçlanır. Eğer dosya konusunda anlaşma olmazsa Tutanak Değerlendirme Komisyonu’na iletilir. Komisyon da 3 gün içinde dosyayı sonuçlandırır.

Sigortalılar kusur oranlarını internetten kaza tespit tutanağı sorgulama bölümünden onaylayabilmektedirler.

Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama için siteyi ziyarat ediniz. 

Kaza sonrası tespit tutanağı ile ilgili kazar hasa oranı takibi, itiraz ve benzeri durumlar için kaza tespit tutanağı sorgulama hizmeti bölümünden yararlanabilirsiniz. Sorgulamam.com sitesinden de ulaşabileceğiniz üzere sitede yer alan butondan farklı yollarla gereken bilgileri alabilirsiniz.sorgulama yapabileceğiniz alanlar şu şekildedir:

  • Plaka –sigortalının TC kimlik numarası
  • Plaka – vergi numarası
  • Plaka- sürücü TC kimlik numarası ile sorgulama şeklinde bilgilere ulaşmak mümkündür. Gerekli bilgileri sisteme girerek ve en son doğrulama alanını tuşlayarak kaza yapan aracın sigorta bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinizle ilgili beklemediğiniz bir durum olursa ilgili kuruma başvuru yapabilir ve itiraz talebi oluşturabilirsiniz. Online sistem sizin bazı bilgileri takip etmeniz içindir. Bilgiler ilgili kaza tespit tutanağının gittiği kurumlarda sisteme işlenir ve asıl evraklar ondadır. Bu nedenle yaşanan bilgi sorunlarında SGM ilgili kurumdur.

About admin

85 queries 1,088