Kasko Sigortası ve Önemi

Günümüzde araç sahibi olmak hemen pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Kendine ait özel araç sahibi olmak her bakımdan rahattır. Ancak bu durum araç sayısının artmasıyla birlikte beraberinde trafikte kaza oranlarını da arttırmaktadır. Hal böyle olunca trafikte karşılaşılması muhtemel olan kazalara karşı sürücüler sigorta yaptırmaktadırlar. Araç kasko sigortası da bunlardan birisidir. Bu sigorta sayesinde sürücü bir kaza durumunda uğrayacağı zararlar aracın kasko sigortasını yaptırdığı şirket tarafından karşılanır. Araç sahibinden kaynaklanmayan kaza durumlarında ya da araçla ilgili yanma, çalınma gibi durumlarda kasko şirketi mağdurun zararlarının karşılanması için yardımcı olmaktadır. Bu sayede mağdur olan sürücü sahibi tazminat gibi durumlarda karşı tarafa karşı hak talep etme konusunda kasko şirketinden destek sağlamaktadır.

Kasko Sigortası Zorunlu mudur?

Sürücüler için zorunlu olan zorunlu trafik sigortası dışında kasko sigortası işlemi de yapılabilen sigorta işlemlerinden birisidir. Kasko sigortası yaptırmak zorunlu yasal bir işlem değildir. İsteyen sürücüler herhangi bir kaza, çalıntı, hasar gibi durumlarda aracını güvenceye almak maksadıyla bu sigortayı yaptırabilirler. Kasko sigortasını istedikleri kasko şirketine giderek belirli bir ödeme karşılığında yaptırabilirler. Zamanı gelince saymış olduğumuz durumlar karşılaşıldığında sürücüler herhangi bir mağduriyet durumunda karşı taraftan hakkın aramak için kasko şirketinin desteğini alabilir. Kasko sigortası yaptırmak için belirli şartlar ve süre vardır. Bunların neler olduğu konusunda aşağıda bilgi vermeye çalışacağız:

Kasko Sigortası Nasıl Yapılır ve Süresi Nedir?

Sürücülerin mağduriyetinde destek olmak amacıyla yaptırılan kasko sigortasının yapılışı ve süresi ile ilgili olarak öncelikle yapılması gereken sigortayı yaptırmak isteyen sürücünün ilgili kasko şirketine müracaat etmesidir. Bu konuda alanında uzman olmuş güvenilir kasko şirketi önemlidir. Ödeme yapılmaya başlandığı andan itibaren kasko sigortası başlar. Taksitli ödemelerde de ilk taksitin ödendiği tarihten itibaren sigorta başlar. Kasko sigortasından yararlanmak için 5 iş günü içinde zararının karşılanması konusunda kasko şirketine bildirim vermek durumundadır. Bildirim yapıldıktan sonra 15 gün içinde sigorta şirketi hasar ve tazminat ile ilgili bilgileri sigortalı olan sürücüye bildirir ve bundan sonraki işlemler yasal çerçevede devam eder.

About admin

83 queries 0,397