İstirahat Parası Sorgulama

İstirahat Parası Sorgulama

Özel veya kamu kuruluşunda SGK ile çalışan kişilerin iş görmez raporu aldığı dönemlerde kesilen paralarını Ziraat Bankası aracılığı ile almaları mümkün. Sağlık sorunlarından dolayı hekimlerden alınan istirahat raporu ile iş yerinizde ödenmeyen günler SGK tarafından karşılanır. İş koşuşturmasından fırsat bulamayarak biriken istirahat rapor ücretinizi öğrenmek için sitemizde yer alan linke tıklamanız ve istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde girmeniz yeterli.

İSTİRAHAT PARASI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ…

Önceden istirahat parası sorgulama ve ödeme işlemleri için SGK’ya gitmeniz gerekirdi. Biriken kuyruk ve kişilerin işlerini aksatmaması amacı ile online olarak yürütülen işler artık E Devlet sisteminde birleştirildi. E Devlet sisteminde istirahat parası sorgulama ekranında işlem yapmak için E Devlet şifrenizi ve TC kimlik numaranızı sisteme kaydetmeniz gerekiyor. Eğer hala E Devlet şifrenizi bilmiyorsanız PTT şubelerinden şifrenizi öğrenebilirsiniz. Kimlik numarası ve şifrenizi sisteme kaydettikten sonra giriş butonuna bakarak hizmet dökümü ile karşılacaksınız. SGK’nin ödeyeceği istirahat parasını Ziraat Bankası’na giderek alabilir, ATM’lerden de işlem yapabilirsiniz.

İstirahat Parası Alma Şartları Nelerdir?

İstirahat  parası iş yerinde meydana gelen bir kaza ya da hastalık durumunda çalışanın iş görmez duruma gelmesi ve resmi bir kuruluştan rapor alması ile yapılan ödemeye denir. SGK’nın Ziraat Bankası’na yaptığı istirahat parasını almak için bazı şartları yerine getirmek gerekir. Gerekli şartlara göz atacak olursak;

  • Kişinin çalıştığı yerde SGK kaydının bulunması öncelikli koşuldur.
  • İş kazası ya da herhangibir hastalık ile iş görmez raporu almış kişinin SGK’dan ücret alması için rapor aldığı günden önce 90 günlük prim süresini doldurmuş olması gerekir.
  • Eğer rapor alan kadın doğum yapmış ise; doğumdan önce 8 doğumdan sonra 8 haftalık bir izne ayrılma hakkına sahiptir. (Bazı doğum izinleri 10 hafta olarak ayarlanabilmektedir.)
  • Tıpkı hastalık ve iş kazasında olduğu gibi doğum izni için alınan ödemelerde 9 aylık prime sahip olma şartı aranmaktadır.

İstirahat parası almak için bütün koşulları yerine getirdiniz ve geriye Ziraat Bankası’na gidip parayı çekmek kaldı. Ziraat Bankası’nın istirahat parasını ayın 8’i ile 14’ü arasında yaptığını unutmayın. Bu tarihler dışında bankaya gitmeniz durumunda ödemeler yapılmayacaktır. Eğer Ziraat Bankası’nda hali hazırda bulunan bir hesabınız varsa bankaya gitmenize gerek kalman 8-14 tarihleri arasında otomotik olarak hesabınıza istirahat paranız aktarılır.

 

 

About admin

71 queries 1,215