İmar Durumu Sorgulama

 

İmar durumu sorgulama nedir ve ne işe yarar?

Öncelikle imar durumu; bir arsanın bulunduğu bölgenin imar yönetmeliklerine, imar planına göre belirlenmiş kullanım durumudur. İmar durumu tüm bu yönetmelik ve planın kullanım sınırlarını belirleyen bir belge içermektedir. İmar durumu kişilere aynı zamanda birçok fayda da sağlamaktadır. İlk olarak arsanın kullanımı hakkında bilgiler veriyor olması imar durumunun kişilere sağladığı en önemli avantajdır. Böylece arsanın kullanım amacı gibi detaylar önceden belirlenmiş olup tekrar üzerinde düşünülmesine gerek kalmamaktadır. Aynı zamanda izinsiz inşaat yapımı gibi bir sorunla da asla karşılaşılmamaktadır.

Arsa hakkında birçok bilgi veren imar durumu; teknik koşullar, yapılanma durumu, kat sayısı, taban oturumu, kapalı alan ve bahçe alanının metrekareleri gibi detayları bildirmektedir. Bu sayede tüm detaylar hakkında imar durumu sorgulama işlemini yaparak bilgi sahibi olabilirsiniz. Bir arsanın imar durumunu öğrenmek için o arsanın imar durumunu sorgulamak gerekmektedir. Aksi halde aykırı şartlarda bir yapı inşa etmek isterseniz imarınız onaylanmayacak ve yasal olarak sıkıntılı duruma düşeceksiniz. İmar izni olmayan arsalarda inşaat yapmak büyük bir suçtur. Arsa sahiplerinin ve arsa alıcılarının bu duruma dikkat etmesi gerekmektedir. Bu sebepten ötürü arsaların imar durumunun sorgulanması çok önemli ve atlanmaması gereken bir detaydır. İmar durumu sorgulama işlemini kişiler kolaylıkla gerçekleştirebilirler.

İmar durumu sorgulama nasıl yapılır?

İmar durumu sorgulamaları arsanın bulunduğu belediyeden yapılabilmektedir. Her arsanın imar durumu bağlı olduğu belediye tarafından bildirilmektedir. Kişiler belediyelerden birtakım işlemler gerçekleştirerek imar durumu sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilir ve imar durumu öğrenilmek istenen arsanın tüm detaylarını da böylece rahatlıkla öğrenebilirler. Belediyeden imar durumu sorgulamak isteyen kişiler arsanın bulunduğu belediyeye dilekçe vermelidirler. Bu dilekçenin yanında da bazı belgeler istenmektedir. Arsanın sahibi sizseniz; arsanın tapusu ve çap belgesi yeterli belgelerdir. Ayrıca dilekçe ve bu belgelerin teslim esnasında yanınızda kimliğinizin de bulunması gerekmektedir. Eğer arsa sahibi siz değilseniz belgelerde birtakım değişiklikler olmaktadır. Tapu sahibi olmayan kişi belediyeden imar durumu sorgulamak istiyorsa arsanın durumu önem taşımaktadır. Kimi arsalar kamuya açık değildir. Bu durumda da arsa sahibi ile belediyeye gitmeniz gerekir. Bu şekilde imar durumunu öğrenebilirsiniz.

Belediyeden imar durumu sorgularken vermeniz gereken dilekçede öncelikle ilgi makam belirtilir ve kısaca; arsanın bulunmuş olduğu ilçe, mahalle, pafta, ada, parsel gibi bilgiler verilir. Bu bilgileri verilmiş olan arsanın imar durumunun sorgulanmak istediği de belirtilir. Bunların yanında isim, tarih, imza, adres gibi bilgiler de verilerek dilekçe tamamlanır. Tamamlanmış dilekçe gerekli diğer belgeler ile yetkili merciye teslim edilir. Dilekçeniz gerekli merciler tarafından incelenerek sonuçlanır ve size bildirilir. Böylece arsa imar durumu sorgulama işleminiz gerçekleşmiş olur ve sorgulanan arsa ile ilgili önemli tüm detaylara ulaşmış olursunuz.

Bir diğer sorgulama yönteminde ise belediyelerin özel hizmetinden yararlanarak mahalle ismi, sokak numarası, kapı numarası gibi adres bilgilerinden sorgulama yapabilirsiniz. Adres bilgilerinin yanı sıra ada yani parsel bilgileri ile de imar durumu sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm bu işlemler kişilerin imar durumu hakkında detaylı bilgi edinebilmesi için gerekli işlemlerdir. Başvuracağınız sorgulama yöntemlerinin tümünde sizden istenen belge ve bilgileri eksiksiz olarak tamamlamanız gerekir. Eksik belge ve eksik bilgi verilmesi durumunda sorgulama işlemi gerçekleşmeyecektir. Sorgulama işlemi gerçekleşmediği takdirde imar durumunu öğrenemeyeceksiniz. Bu da sizlere büyük sorunlar çıkaracaktır. Bu nedenle eksiksiz ve doğru bilgilendirme yapmaya büyük bir özen göstermelisiniz. Eksiksiz, doğru olarak verilmiş belge ve bilgiler sonucunda sorgulama işlemi kolaylıkla gerçekleşecektir.

About admin

83 queries 0,649