İhlalli Geçiş Sorgulama

 

HGS, OGS gibi ücretli otoyol ve köprü geçişlerinde araç kullanıcıları kartlarının ödeme durumları konusunda bilgi sahibi olmak istemektir. Kartlı geçiş sistemlerinde ihlalli geçiş sorgulama işlemi kaçak geçişlerin olup olmadığını saptamak için yapılmaktadır. Kartlarda bakiyenin azalması ya da hiç kalmaması durumlarında geçişlerin kaçak geçiş mi yoksa eksilerde mi olduğunu merak eden kullanıcılar bu sorgulama işlemi ile sorularına yanıt bulmaktadır. İhlalli geçiş sorgulama ile kullanıcılar faizli ceza işlemi uygulanmadan ceza durumlarını öğrenmekte ve böylece ceza süreleri geçmeden kaçak geçiş ücretlerini ödeyerek faiz uygulamasından kurtulmaktadırlar. Araç sahiplerinin ücretli geçişlerde bu şekilde endişeleri varsa vakit kaybetmeden sorgulama işlemlerini yapması ve gereken önlemi alması gerekmektedir.

İhlalli Geçiş Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Araç sahiplerinin yasak geçiş ihlalinden dolayı alacakları cezadan kurtulmak için yapmaları gereken ihlalli geçiş sorgulama işlemi nasıl yapılır diye merak edenler için yazımızda bu soruya yanıt vermeye çalıştık. Ücretli otoyol ya da köprü geçişlerinde kaçak geçiş ihlali olup olmadığını anlamak için araç sahipleri sorgulama işlemi yapabilir. Bunun için E- Devlet resmi sitesi üzerinden kolayca giriş yapılarak cezalı geçişiniz olup olmadığını anlayabilirsiniz. E- Devlet sistemine giriş yapmak için öncelikle e- Devlet şifresi edinmeniz gerekir. E- Devlet şifresini tüm postanelerden edinebilirsiniz. Şifrenizi edindikten sonra sorgulama ile ilgili bölüme girerek ceza alıp almadığınızı öğrenebilirsiniz.

Ödeme İşlemlerini Zamanında Yapabilirsiniz

Sürücülerin kaçak ceza işlemi uygulaması için ücretli geçişlerde ödeme yapmaması gerekir. Sürücülerin araçlarında kart sistemleri olduğu için genelde otomatik olarak ücretli geçişlerden kart üzerinden para çekilir. Ancak bazı durumlarda kartta bakiye az olabilir ya da bitebilir. Sürücü de kartındaki durumdan habersiz olabilir. Bu gibi durumlarda şüpheniz varsa sorgulama işlemi yaparak cezanız olup olmadığını anlayabilirsiniz. Cezanız varsa 15 gün geçmeden ceza ücretinizi ilgili bankalar aracılığı ile ödeyebilirsiniz. Böylece cezanızın üzerine faiz eklenmeden zamanında cezanızı ödemiş olursunuz. Ödeme işlemleri için ilgili kurumlara gidebileceğiniz gibi online olarak anlaşmalı bankalar yoluyla da kolay ve hızlı bir şekilde ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

About admin

85 queries 0,783