Hastane muayene ücreti sorgulama

Hastane muayene ücreti sorgulama

Hastane muayene ücreti sorgulama bu günlerde en çok sorulan ve öğrenilmesi şart olan bir sorgu haline geldi artık. Sağlık sorunlarımızdan dolayı hastanelere gittiğimizde yazılan reçete ile eczanelere gittiğimizde karşımıza çıkan Muayene katılım payı denilen bir borç çıkıyor karşımıza. Çoğumuzun buna itiraz etmesi faydasız olsa da aslında alınan ücret muayene ücretinin devlete eczaneler aracılığı ile aktarılmasıdır.

Reçete Borç Sorgulama

Reçeteniz ile yapmış olduğunuzda karşınıza çıkan muayene katılım payı parası devlet tarafından sağlık kuruluşlarından eczanelere giden hastalardan tahsil edilmektedir. Bu borçları eczaneye gitmeden önce sorgulayabilirsin. Bunun için yapmanız gereken E-devlet üzerinden sisteme girmeniz olacaktır. Sisteme buradan girip geçmiş ve şimdiki borçlarınızı öğrenebilisiniz.

Sisteme girmek için tıklayınız..

Hastane Muayene ücreti ne Kadar

Sağlık kuruluşlarından alınan ve reçetelerden tahsil edilen ücretlere standart fiyat uygulaması getirilmiştir. Buna göre tedaviniz sonucunda sizden tahsil edilmesi öngörülen ücret 5 Tl dir. Bu ücretler her hastaneye gidip muayene olduğunuzda yenilenmektedir ve +5 tl olarak sisteme aktarılmaktadır. Geçenlerde bir yakınımın başına gelen bir olaydan bahsedeyim. Kendisi ile hastaneye gittik ve eczaneden ilaç alacağımız sırada, eczacı kızın bize “Borcunuz var” demesi ile birbirimize baktık. Söylediği tutar tam olarak 145 tl idi. Yakınım ben eski borçlarımı ödedim dedi ama sisteme borçlu olarak yansımıştı bir kere. Yakınımın ödeyeceğini anlayınca, borcunun dökümanını istedim ve ne yapabiliriz diye biraz araştırma yaptım. Görünen tutar 2014 yılından bu yana hiç ödeme yapılmadığını gösteriyordu. Yakınım ise 2 ay önce eczanede bu ücreti ödediğini söyledi. Eczaneyi hatırlaması bizim avantajımız oldu sanırım. Borcu gösteren kağıt ile birlikte Sgk ya itiraz etmemiz ve borcu ödediğimizi kanıtlamamız ile ödenen borçlar sistemden çıkarıldı. Eczaneden yapılan ödemelerde mutlaka ödeme makbuzu alınmasını tavsiye ederim. Bazen eczanelerin sisteminde çökmeler oluştuğundan, yapılan ödemeler kayıtlara geçmeyebiliyor. Elinizde ödendiğine dair makbuz olur ise mağdur olmadan hakkınızı arayabilirsiniz.

Sorgulamam.com ile daha verimli ve reklamlara takılmadan sorgulama işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Sağlık sorgulamalarından araç sorgulamalarına, öğrenci sorgulamalarından, borç sorgulamalarına kadar bir çok alanda hizmet veren sitemiz, kolay anlaşılır anlatımı ile hizmet vermeye çalışmaktadır.

 

About admin

71 queries 1,628