Genel Sağlık Sigortası Borç İtiraz Etme

Sağlık sigortası sigortalı çalışanların sağlık hizmetlerinden yararlanması için verilen hizmetlerden birisidir. Çalışan ve ailesi bu sigorta kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır. Bu hizmetler devlet hastanelerin düşük katkı payı ile tamamen ücretsizdir. Son zamanlarda yapılan reformlarla SGK ile anlaşmalı özel hastaneler de e 12 TL gibi düşük katkı payının ödenmesi koşuluyla tedavi ve masraflar özel hastanelerde de ücretsiz olabilmektedir. Tüm bunlara rağmen bazı durumlarda kişi hastaneye borçlu gözükebilir. Genel Sağlık Sigortası Borç İtiraz Etme ile kişi yükümlü olmadığı fakat borçlu göründüğü durumlar için itiraz talebinde bulunabilir. Bu itiraz talebi kabul edildiği takdirde kişiler haklarını savunabilir ve söz edilen borcu ödeme yükümlülüğünden kurtulabilir.

Genel Sağlık Sigortası Borç İtiraz Etme Nedir, Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası kapsamında 1 ocak 2012 tarihi itibariyle GSS borçları mecbur ödenmek durumundadır. Her sigortalının belli miktarda ödemesi gereken prim vardır. Bu prim vaktinde ödemek durumundadır. Ödemediği takdirde prim borçları birikerek faiz üzerine eklenmektedir. Bu primlerin ödenmesinde kişinin gelir durumu dikkate alınmamaktadır. Ancak itiraz ederseniz ancak primleri ödemek konusunda kolaylık sağlanabilir. Bunun dışında mevcut durumda prim borçlarını yine ödemek ile yükümlüsünüz. Ne kadar borcunuz olduğu ve primlerinizin zamanında ödenmediyse ne kadar faiz olduğu konusunda sorgulama yaparak bir an önce bu borçları ödemeye başlayabilirsiniz.

Hangi Durumlarda GSS Borçları Silinir?

Mevcut durumlarda genelde GSS borç işlemleri ödenmek durumundadır. Ancak bazı durumlarda gerekli şartlar sağlandığı takdirde bu borçların silinme olasılığı olabilir. Bu şart yaş şartıdır. Yasaya göre Genel Sağlık Sigorta borçlarının silinmesi ancak sigortalı olarak çalışan kişinin 25 yaşının üzerinde olmaması ile mümkündür. Yani bunun için sigortalı olan kişinin 25 yaş ve altında olması gerekir. Ancak bu yaş şartını yerine getirdiği takdirde kişinin Genel Sağlık Sigortası Borçları silinebilmektedir. Siz de bu yaş şartını taşıyorsanız, yaş olarak 25 yaş ve altı iseniz borcunuz silinebilir. Aksi takdirde geliriniz ne olursa olsun Genel Sağlık Sigortası primlerini ödemekle yükümlüsünüz. 25 yaş üstü olan ve gelir durumu çok iyi olmayan kişiler için ancak primleri ödemek konusunda kolaylık sağlanabilir.

 

About admin

83 queries 0,465