Gazi Maaşı Sorgulama

Gazilik, toplum tarafından değerlendirildiğinde tek bir anlama gelir. Vatanı için canını feda etmekte sakınca görmeyen vatan evlatları, bu uğurda vücutlarından bir parçayı feda etmişlerdir. Gazilik tanımının resmi kanallarında iki tür tanımı yapıldığını görüyoruz. Muharip gazi tanımı Türk Silahlı Kuvvetleri’nden savaşa bizzat fiilen katılımı ifade eder. Malul gazi ise yurtiçi ve yurtdışı mücadelede her çeşit düşman ve silahının tesiriyle yaralanarak sakatlığı rapor ile tespit edilenlere verilen unvandır. Gazilik haklarının kazanılan haklar çerçevesinde verilmesi hukuki boyutta farklılıklar göstermektedir.
Gazi maaşının alınması için ilk yapılması gereken SGK’ya başvurup gazilik belgesi temin edilmesidir. Aksi bir durumda gazi unvanı devlet tarafından size verilmez gazi maaşını bu durumda almanız imkân dahilinde değildir. Devlet tarafından sunulan kolaylıklar içinde dedeniz, babanız, abiniz gazi maaşı alıyorsa sizde bu maaş üzerinden gaziye bakıcı parası ve sosyal güvenlik kurumu tarafından maddi ek yardımlar alabilirsiniz.

Gazilere Sunulan Haklar

Gazi ailelerinin dert ve sıkıntılarını çözmek devletimizi boyun borcudur. Taleplerinin bir an önce yerine getirilmesi hepimizin dileğidir. Şu an sağlanan haklar çerçevesinde sosyal güvenlik kurumu istiklal madalyalı gazilerimize şeref aylığı bağlamış durumda. Sosyal güvencesi olmayan gazilerimizin ücreti otuz günlük asgari ücret şeklinde ödenir. Sosyal güvencesi olanlara bütçenin belirlediği memur maaş katsayısı belirleyici rol oynar. Dul eşte bu durumda aylığın % 75’ini almaya hak kazanır.
Diğer bir kazanılmış hak sağlık hizmetlerinden ücretsiz istifade edebilmektir. Eşleri ve bakmakla yükümlü olunan aile bireyleri bu haktan faydalanabilir. Şeref aylığı alanlar için ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanma hakkı verilir. Devlet kurumlarınca idaresi düzenlenen tüm ulaşım vasıtalarında bu haktan yararlanmak mümkün.
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından sağlanan haklar konusunda muharip gazi çocuklarına askeri okullara girme konusunda öncelik tanınır. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Millî Savunma Bakanlığı’nın yaptığı memur alımlarında gazilerimiz için ayrı bir kontenjan belirlenir. Gazilerin birinci derecede yakınlarının puanı hesaplanırken %10 artışla puan hesaplaması yapılır. Muharip gazinin vefatı ardından askeri tören yapılması gerekir. Bilgilendirmenin yapılması gereken merciler yakın garnizonlukları ve temsilciliklerdir.
Millî Eğitim Bakanlığı’na başvuran muharip gazi çocuklarına istediği ilk ve ortaöğretim kurumuna kayıt imkânı sunulur. Üniversite eğitimi süresince Kredi Yurtlar Kurumu Yurtlarında ücretsiz istifade hakkı mevcuttur. Kamu kuruluşlarına ait sosyal tesislerden muharip gazinin birinci dereceden yakınları faydalanabilir. Devlet tiyatrolarında ücretsiz tiyatro izleme olanağı sunulur. Müze ve ören yerlerinden ücretsiz ifade edilebilir.

Gazi Maaşı Başvurusu ve Gazi Maaşı Sorgulama

Gazi maaşını bağlanması başvurusunu Sosyal Güvenlik Kurumu Emekli Hizmetler Genel Müdürlüğü’ne gönderilmesi gerekir. Maluliyet durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak maluliyet derecesini öğrenilebilir. SGK resmi internet sitesine girerek gazi maaş sorgulamasını yapmak mümkün. E-devlet şifresi olmadan sorgulama yaparak gazilerimizin maaş sorgulaması yapılabilmekte.

About admin

71 queries 1,254