Engelli Maaşı Sorgulama

Engelli Maaşı Sorgulama

Engelli Maaşı Sorgulama

Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre özürlü ya da engelli kişilere devlet belirli bir oranda maaş ödemektedir. Bunun için yüzde 40 üzerinde bir engellilik durumunun var olması gereklidir. Engelli maaşı alabilmek için başvuru yapacak olan engelliler 2022 sayılı yasa ile ilgili belirlenen hallerde maaş almaya hak kazanabilirler.

Engelli maaşı almaya hak kazanan kişilere 3 aylık periyotlar halinde maaşları ödenmektedir. Bu maaşlar asgari ücretten daha az oranlarda olmaktadır. Bazı durumlarda engellilere ödenen bu maaşlar evlerinde verilebilmektedir. Engelli maaşı almak için başvurduğunuzda, aylığın size bağlanıp bağlanmayacağını internet üzerinden de öğrenebilirsiniz. Bunun için engelli maaşı sorgulama linkini tıklayarak, sorgulamam.com sitesinden başvuru durumunuzu öğrenebilirsiniz. Her türlü sorgulamayı yapabileceğiniz bu sitede, vize işlemleri, işsizlik maaşı, harç miktarları, uçak biletleri gibi aklınıza gelen her şeyi sorgulamanız mümkün olmaktadır.

Engelli maaşı bağlanmışsa 3 aylık dönemler halinde doğum tarihinin son rakamına göre ayın 5’i ve 9’u arasındaki tarihlerde ödenmektedir. Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında ödenen engelli maaşının bağlanıp bağlanmadığını sorgulamak için, sorgulamam.com adresinde yer alan engelli maaşı sorgulama linkine tıklayarak TC kimlik numaranız ile sorgulama yapabilirsiniz.

Engelli Maaşı Sorgulama
Engelli Maaşı Sorgulama

Engelli Maaşı Sorgulama Ekranı için tıklayınız.

Engelli maaşı sorgulama nasıl yapılır, ne gerekir derseniz, TC kimlik numaranızla bu sorgulamayı yapabilirsiniz. Engelli maaşı alanların sosyal güvenceleri yoktur. Bunun için devlet tarafından verilen yeşil kart ile devlet hastaneleri ve muayenehanelerde bakımları ve tedavileri yapılabilmektedir.

Engelli maaşı talep etmek için engellinin ya da vasisinin başvuruda bulunması gerekir. Engellilik durumunun raporlarla kanıtlanması ve ispat edilmesi şarttır. Usulsüz kullanımların önüne geçebilmek için engelli tarafından ya da kanuni vasi tarafından doldurulacak olan başvuru formu, muhtaçlık belgesi gibi belgelerle birlikte başvurulması gerekmektedir.

Engelli maaşı alabilmek için gerekli şartları yerine getiren kişilere 3 ayda bir anlaşmalı bankalar tarafından ödemeler yapılır. Engellilik durumunun yüzde 40 oranının altına düşmesi ve bildirilmemesi durumunda ise aylık kesilir ve ceza ödenmesi gerekir. Usulsüz kullanımların tespit edilmesi sonucu faizi ile birlikte tahakkuk edilen cezai bedel ilgili kişiden alınır.

About admin

83 queries 0,489