EN Çok Düşen Hisseler

BORSADA EN ÇOK DÜŞEN HİSSELER HANGİLERİ

Borsa son yıllarda en çok tercih edilen ekonomi oyunudur diyebiliriz. Ekonomik gelişmeleri iyi takip eden ve bir miktar sermayesi olan herkes borsadan yüklü miktarlarda kazanç elde edebilir. Borsanın ne olduğunu ekonomistler ve borsa oynayan kişiler dışında kalanlar tam olarak bilmemekteler. Bu kişiler için kabaca borsa tanımı yapılmak istenirse borsa sermaye piyasalarındaki günlük değişmelere bağlı olarak kiminin çok zengin olduğu kiminin ise tamamen battığı ekonomik bir sistemdir. Borsa oynamaya karar verenlerin yapmaları gereken ilk şey düşük hisseli bir firmaya ortak olmak olmalıdır. Tabi bu firmanın borsadaki değerinin bir süre sonra artacağını da öngörmek lazım.

Şu an İstanbul borsasının en çok düşen hisseler sıralamasında ilk sırada ihlas holding yer almaktadır. Borsadaki değeri tam olarak yüzde 3.45 düşüş göstermiştir. Diğer yandan odas, kipa, cacacola ve ykbnk en çok hissesi düşen borsalardır. Bu hisseleri düşmüş olan firmalar tek tek analiz edilip hangisi yükselmeye daha meyilli ise o firmanın hisselerinden satın almak gerekir. Böylece birkaç gün içinde yüzde 50lere varan kar elde etmek mümkündür. Borsa konusunda daha uzman hale gelmek istiyorsanız yapmanız gereken şey iktisat veya maliye okumak olmalıdır. Bu kitaplardan iktisada giriş kitabı yeni başlayanlar için borsanın temel kısımlarını anlatmaktadır.

En temelinden borsanın ne olduğunu ve hangi yatırım araçlarının tercih edilmesi gerektiği konularında fikir sahibi olabilirsiniz. Zamanla daha farklı kitapları okuyarak uzmanlaşmanız da mümkün. Borsada sabırlı olmak ve hırsına yenik düşmemek en önemli faktördür. Çünkü borsada kaybedenlerin neredeyse tamamı üst üste kaybetmektedirler. Bunun nedeni ise tek bir kayıptan sonra o kaybı geri kazanmak için daha yüksek meblağlar ile olur olmadık işlere kalkışmaktan kaynaklanıyor. Hâlbuki bunu yapmak yerine biraz ara verip sakin kafayla düşünmeye çalışsa o kişi kaybettiklerinin yanı sıra çok da fazlasını kazanacaktır.

EN ÇOK DÜŞEN HİSSELER NASIL ANLAŞILIR?

Borsada yer alan her şirketin hisseleri canlı olarak televizyonda ve internette yayınlanmaktadır. Ekranda gördüğünüz hisselerden kırmızı renkte olanlar değer kaybı yaşayan hisseler iken yeşil renkte olanlar değer kazanan hisselerdir. En çok düşen hisseler ise yanlarında yer alan oranlardan anlaşılıyor. Kimi hisseler yüzde 0.25 değer kaybı yaşarken kimileri yüzde 4 değer kaybetmektedir. İşte yüzde 4 değer kaybeden hisseler en çok düşen hisseler olarak adlandırılıyor. Borsa oldukça sivridir ve kazançlar da kayıplar da çok hızlı olabilmektedir. O anlık gelişmeler borsanın gidişatını tamamen etkiler. Bu nedenle borsada işlem yapmaya başlamadan önce detaylı piyasa araştırması yapmak gerekiyor. Piyasaların bize neler söylediğini iyi analiz yaptıktan sonra anlamamız mümkün.

Borsa şans oyunları ile bazen karşılaştırılabiliyor. Bu karşılaştırmaları yapanlar borsa ile ilgili en ufak bir bilgiye dahi sahip olmayan kişilerdir. Borsada şans oranı sadece yüzde 20dir yüzde 80de ise tecrübe ve analizler etkilidir. Yani iyi bir analizci değilseniz borsa tabi ki sizin için şans oyunu haline gelir ve yazı tura atmaktan başka bir şey ifade etmez. Bu nedenle analiz çalışmanız gerekiyor. Uzun süre internetten borsa ile ilgili araştırmalar yapmalısınız. Hangi hisseler yılda en fazla düşüş gösteren hisseler hangi hisseler sürekli artıyor bunları iyice bilmelisiniz. Daha sonra günlük gelişmelere paralel olarak o hisseler üzerinden işlem yapabilirsiniz. Bir bakarsınız çok fazla güvendiğiniz bir hisse o gün çok büyük bir düşüş yaşıyor ve bu size bir alım fırsatı verir. Bir süre sonra o hisse değer kazanacak gibi görünüyor.

About admin

58 queries 0,342