Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır

Yıllardır çalışmanın verdiği yorgunluğu atmak ve yaşlılığın tadını en iyi şekilde çıkarmak için çalışan kişiler emeklilik başvurusu yapmak isteyecektir. Yazımızda emeklilik başvurusu ile ilgili bilgilere yer vermeye çalışacağız. Yıllar boyu zamanından, ömründen fedakarlık yaparak çalışan didinen kişiler nihayetin de bu yorgunluğun keyfini çıkarmak isteyecektir. Emekli olmak isteyen kişiler öncesinde sigortalı bir işte belirli süreliğine çalışması gerekmektedir. Her ay yatırılan primlerle prim sayısının istenilen sayıya ulaşmasıyla kişi emeklilik hakkını elde etse de emekli olup emekli maaşı almak için yaşı beklemek durumunda kalacaktır. İstenilen yaşa gelindiğinde hayalini kurduğu emekliliği kişi sonunda yaşayabilecektir. Emeklilik başvurusu için ne gerekir, nasıl yapılır aşağıda bu soruların cevabını vermeye çalıştık.

Emeklilik Başvuru Süreci Nasıl İşler?

Primlerini doldurup, emeklilik için istenilen yaşa ulaşıldığında kişi artık emeklilik için hazır demektir. Emeklilik başvuru süreci kişinin öncelikle işten ayrılmasıyla başlamaktadır. Çalıştığı kurumdan ayrılan emekli adayı emeklilik başvuru talebinde bulunabilir. Eskiden dilekçe ile yapılan başvuru işlemleri şimdi online olarak çok daha basit bir şekilde olabilmektedir. İnternet üzerinden emeklilik başvurusu yapmak için en basit ve bilindik yol olarak e- Devlet resmi sitesini kullanabilirsiniz. Bunun için e- Devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. E- Devlet sistemine giriş yapabilmek için adresine tıklayabilirsiniz. Buradan sisteme giriş yaptıktan sonra e- Devlet şifreniz ile sonraki adımları takip edebilir ve başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

Emeklilik Başvurusu Yapmak İçin Lütfen Tıklayınız!

Emeklilik Başvuru Talebi İçin Sonraki Adımlar

Emeklilik hakkına sahip olan kişilerin emeklilik başvuru talebi için e- Devlet sistemine öncelikli olarak giriş yapmaları gerektiğini vurgulamıştık. Sonraki adımlar olarak E- Devlet şifresi ile sisteme giriş yapılmalıdır. E- Devlet şifresi olmayanlar PTT şubelerinden e- Devlet şifresi edinebilirler ya da internet bankacılığı aracılığı ile şifrelerini alabilirler. Sisteme giriş yaptıktan sonra ‘’kimlik belgelerimi doğrula’’ butonuna basılır. E- Devlet şifresi ve T.C kimlik bilgileri girildikten sonra ‘’sisteme giriş yap’’ butonuna tıklanır. Talep ve istek beyannamesi karşınıza çıkar. Bu sayfada gerekli olan konu ile ilgili formu doldurduktan sonra formunuz Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü/Merkezi Evrak Sitesi’ne gönderilecektir. Bu şekilde emeklilik başvuru talebinizi iletmiş olacaksınız.

About admin

83 queries 0,482