Emekli Maaşı Sorgulama

Yıllardır çalışıp didine ve sonunda emekli olmaya hak kazanıp emekli olan kişiler istedikleri zaman emekli maaşı sorgulama işlemleri yapabilirler. Emeklilik maaşı sorgulamak online olarak şimdi oldukça kolay olmaktadır. Bunun için internet bağlantınızın olması ve sisteme giriş yapmak için gerekli şartları sağlıyor olmanız yeterlidir.

Emeklilik sorgulaması için emekli olan kişiler için üç tip emeklilik bulunmaktadır. Bunlar 4A yani eski ismiyle SSK, 4B eski ismiyle Bağkur ve 4C yani eski adıyla Emekli Sandığı. Bu üç emeklilik türünden hangisinden emekli olduysanız onun için sorgulama yaparak emeklilik maaşınızı sorgulatabilir ve emeklilik maaşınız ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Aşağıda nereden ve ne şekilde bu sorgulama işlemini yapmanız gerektiği konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Emekli Maaşı Sorgulama

E- Devlet Emekli Maaşı Sorgulama

E- Devlet sistemi artık hemen bütün resmi işlemlerin yapıldığı ve tek bir elde toplanıldığı bir sistemdir. E- Devlet emekli maaşı sorgulama ile bu sistem üzerinden emekli maaşınızı sorgulatabilirsiniz. E- Devlet sisteminin resmi internet sitesi olan üzerinden giriş yaparak e- Devlet şifreniz ile sisteme ilk adımı atabilirsiniz. T.C kimlik numaranız ile kimlik bilgilerinizi girdikten sonra ‘’kimliğimi şimdi doğrula’’ butonuna basmanız gerekir. E- Devlet şifresi ve T.C kimlik bilgileri doğru bir şekilde girildikten sonra ‘’sisteme giriş yap’’ butonuna tıklanır. Hangi tür emekli türünden sorgulama yapmak istiyorsanız onu sorgulatarak emekli maaşınızı sorgulatabilirsiniz.

E- Devlet Şifresi Olmayanlar

Emekli olduysanız ve emeklilik maaşı sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız e- Devlet sistemine girmeniz gerektiğini söylemiştik. E- Devlet sistemine giriş için T.C kimlik bilgisinin yanı sıra e- Devlet şifrenizin de olması gerekir. E- Devlet şifresi olmayanlar sisteme giriş yapabilmek için öncelikli olarak e- Devlet şifresi edinmeleri gerekir. E-devlet şifresi edinmek için en yakın olan PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. E- Devlet şifresi edinmenin diğer bir yolu da internet bankacılığı aracılığı ile e- devlet sistemine entegre edilen bankalar aracılığı işe şifre edinmedir. Her ikisi de e- Devlet şifresi edinmeniz için size yardımcı olacaktır.

About admin

89 queries 1,807