Emekli Maaşı Hesaplama

Bireyler aktif nüfus olacak yaşa geldiğinde çalışma sistemine dahil olurlar. Bu sistem uzun yıllardır süre gelen bir sistemdir. Kişi sisteme girdiği yıl ki sosyal güvenlik kanununa göre işlem görür. Bu kanunda kişi aldığı maaş üzerinden prim yatırmaya başlar. Emekli maaşı hesaplama hep merak edilir aslında. Bu primler en az 25 yıl olmak üzere ödenmeye devam eder. Bu primler devlet, birey, işveren olarak ayrılır ve herkes üzerine düşen pay kadar ilerideki emeklilik yaşamı için birikimde bulunur.

Ölüm Gerçekleştikten Sonraki Emekli Maaşı Alımı

Bu birikimlerin son ödeme ayı gerçekleştikten sonra emekli maaşı almaya hak kazanan birey hayatının sonuna kadar bu maaştan yararlanır. Ölümü gerçekleştiğinde sigortasız eşine veya sigortasız çocuklarına maaşı kalır. Ölümden sonraki maaşın aile bireylerine kalması için ölen eşin bakmakla yükümlü olması gerekir. Çocuklar arasında bu maaş orantılı olarak işlem görür. Ancak çocuklarına da bakmakla yükümlü olması gerekir. Bakmakla yükümlü olması için çocukların sigortasız olması gerekir. Eğer evlendiler ise artık ölen aile bireyinin sigorta desteğinden yararlanamaz. Çocuk evlendiği kişinin kütüğüne geçtiği için başka bir soy ağacının sigorta işlemlerinden yararlanmaya başlar. Çocuk evlenmemiş ise ölüm anında işi var ise fakat daha sonraki aylarda sigortalı işinden ayrıldığı anda emekli maaşından yararlanmaya başlar. Sigortalı işe geçtiği vakit de bu maaş yine kesilecektir.

Emekli Maaşı Nasıl Sorgulanır?

Emekli maaşı hesaplama veya sorgulama günümüzde gayet kolay hale gelmiştir. Önceden sosyal güvenlik kurumu çalışanına bilgiler götürülür uzun bir hesaplamadan sonra merak edilen soruların cevapları alınırdı. Fakat günümüzde her şey bilinebilir hale gelmiştir. Kişi sigortalı ay olduğu andan itibaren primlerini ödemeye başlar ve emeklilik yaşı da geldiğinde emekli olmaya hak kazanılır. Emekli maaşı alabilmek için primlerin ödemesinin bitmesi ve emeklilik yaşının dolması birinci kuraldır. Aşağıda Bulunan linkten resimdeki şekilde ilerleme yapınız.

Detaylı Sorgulama İçin Tıklayınız.

Bu kurallar gerçekleştiği anda sosyal güvenlik kurumu tarafından maaş bağlanır. Maaş bağlanmadan önce ne zaman emekli olacağım ve ne kadar maaş alacağım sorularının yanıtını bulmak bir internet erişimi kadar kolaydır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun emekli maaşı sorgulama ve emekli maaşı hesaplama linklerini kullanarak bu işlem kolayca gerçekleştirilebilir.
Önceki sosyal güvenlik kanununda tüm çalışanlar sigortalı olarak işlem görmemiştir. Emekli sandığı, Bağkur, sigortalı olarak ayrılmaktaydı. Bu son dönem kanun ile bir çatı altında toplanmıştır. Kişiler ödemekle sorumlu oldukları alanı seçerek T.C. kimlik numaraları da girerek işlemi sorgulamaya başlayabilirler. SSK sicil numarası, baba adı, doğum yeri tarihi ve bilgileri girilmelidir. Sonra hizmet yılı, derece, aylık tarihi, kademe, hizmet ayı, pay/payda, ek gösterge bilgilerini de girdikten sonra işlemler ekrana yansıyacaktır. Bu işlemler e-devlet sistemi üzerinden de yapılabilir. Bu sistemde tüm bilgiler yüklü olduğu için daha kolay gerçekleşecektir.

About admin

81 queries 0,685