Eksper Raporu Sorgulama

Eksper Raporu Sorgulama

Eksper raporu sorgulama bir kaza sonrasında sigorta şirketinin hasarı tespit etmesi ve bunu rapor haline getirmesidir. Sigorta şirketlerinden gelen görevliler aracın hasarını tespit eder ve hasarı raporlayarak yetkili bölüme devreder.

Eksperler motorlu araçlar sigortası kapsamında görevlendirildiği bu hasarlarla ilgili rapora ilişkin olarak yönetmeliklerde yer alan rapor kurallarına göre düzenlemeyi yapmaktadır. Söz konusu alanla ilgili gerçekleşen yönetmeliğe göre işlemlerini gerçekleştirir. Bu anlamda rapor hazırlayan bir ekspere rapor hazırlama esnasında kesinlikle müdahale edilemez. Bunun dışında eksper olabilecek en kısa sürede işlemini tamamlamak durumundadır. Beklenen süreden daha uzun süren eksper raporu olması durumunda eksper bunun sebebini gösteren bir belgeyi yönetmeliğe göre hazırlamalıdır.

Hurdaya Çıkan Araç Olursa

Eğer araç kaza sonrasında hurdaya çıkmışsa aracın trafikten ayrılmasını, çekilmesini gerektiren durumun tespiti raporda belirtilir ve işlem merkezinde bu işlem ayrıca bir kayıtta toplanır.
Uzman raporlarında rapor taslakları genel olarak ara- kesin ve ek rapor biçimlerine göre hazırlanmaktadır. Dosyada eksperin kendi bilgileri ve akabinde de hasar rapor tutanağı için gerekli bilgiler yer alır.  Hazırlanan eksper raporunda poliçe bilgileri ve araç üzerinde görülen bilgiler not edilir. Ayrıca hasar olan bölümde tüm detaylarıyla beraber bilgilendirme yapılmaktadır.

Eksper Raporu Sorgulama

Eksper raporunda kaza sonrası hasar tespiti yapıldıktan sonra sigorta firması sistemine kayıt yapılır. Bu kayıtlar internet sitesi üzerinden görülebilmektedir. Sigorta bilgi ve gözetim merkezi tarafından uygulamaya konulan internet adresi üzerinden eksper sorgulama işlemlerini kolay ve hızlı şekilde yapabilirsiniz.

Plaka bilgileri, kimlik türüne göre imlik numarası bilgileri hasar tarih bilgisi ve güvenlik kodu sistemden giriş yapılarak sonuçlar elde edilebilir.

Eksper raporunu Sorgulamak için Tıklayınız..

Eksper Raporu İle Görebilecekleriniz

Online sistem üzerinden bilgilerinizi giriş yaptıktan sonra aracın hasarı nedeniyle değişen parçaları, onarım ve işçilik ücretlerini, tamirhane bilgilerini ve kazanın yapıldığı zamandaki kilo metre bilgileri gibi detayları görebilirsiniz. Uzman raporunda yer alan bilgilerin dökümü gibi düşünülebile bu sorgulama sayfasında kaza sonrası eksperin resmi olarak hasarı kaydettiği anlaşılabilir. Oldukça geniş kapsamlı ve detaylı olan eksper raporunun tamamı yer almasa da kaza yapan kişinin sigorta işlemlerinde gereken bölümü sayfada yer alır.

About admin

78 queries 0,344