Ehliyet Sınav Sonucu Sorgulama

Ehliyet Sınav Sonucu Sorgulama

Ülkemizde ehliyet alma yaş sınırı B sınıfı için 18 diğer yüksek sınıf ehliyetler içinse 22 olarak belirlenmiştir. Ehliyet sınavını kazanmak, ehliyet almaya hak kazanmak ile aynı şey değildir. Direksiyon sınavından da geçer not almak gerekmektedir. Yeni dönem ehliyet adı verilen ehliyetlerde Avrupa standartlarının yer verilmesi ile gelişen sistem, sınavı bir hayli zorlu hale getirmiştir.  Sınav sonuçlarını kursunuz dan öğrenebilirsiniz.

Ehliyet yenileme nasıl yapılır ?

Yeni dönem ehliyetler 1 ocak 2016 tarihi itibari ile verilmeye başlanmıştır. Ayrıca eski ehliyetlerin yenileri ile değiştirilmesi yasal düzenleme ile zorunlu hale getirilmiştir.  Yeni yasa ile 31.12.2020 tarihi ehliyet yenileme son gün olarak belirlenmiştir. Bu tarihe kadar eski ehliyetinizi yenisi ile değiştirmeniz gerekmektedir.

Ehliyet randevu alma 

Ehliyet yazılı sınavından ve direksiyon sınavından başarı ile geçen adaylar İlçe emniyet müdürlüklerinden aldıkları randevu ile yeni ehliyetlerini alabilecekler. Randevu almadan önce bazı ödenenklerin de yatırılmış olması gerekmektedir. Randevu almak için tıklayınız,

Ehliyet için gerekli evraklar 

Yeni ehliyet alacak adayların sürücü kurslarına ödedikleri sınav harç ve kurs ücreti dışında, bazı bankalara ödemesi gerekecek ücretleri vardır. Aşağıda hangi bankaya ne kadar ödenmesi gerektiği ve randevu aldıktan sonra emniyete götürülmesi gereken belgelerin listesini verdim. Umarım yardımcı olacaktır.

Bu işlemler sadece sınavda başarı göstermiş ve direksiyon sınavını geçmiş adaylar için geçerlidir.

  • 2 Adet biyometrik fotoğraf
  • Sürücü belgesi dosyası ( sürücü kurslarından alınacak)
  • 6 Aylık sabıka kaydı
  • Sağlık raporu
  • 402 tl vergi harcı ( halk bankası)
  • 132 tl Kart bedeli ( ziraat bankası)

Ehliyet Sınav Sonucu Sorgulama yazı makalemizi sizlerle paylaştık umarım işinize yarar bilgiler sunmuşuzdur sizlere.

About admin

79 queries 1,592