E- Devlet Prim Sorgulaması Nasıl Yapılır

E- Devlet Prim Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Artık internet teknolojisinin gelişmesiyle birlikte çok sayıda devlet işleri online olarak internet üzerinden yapılmaktadır. İnternet üzerinde e- Devlet sistemi üzerinden yapılan sorgulamalardan birisi de e- Devlet prim sorgulaması işlemi olmaktadır. Prim sorgulaması işlemleri için e- Devlet resmi sitesine öncelikle giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yapmak için www.turkiye.gov.tr sitesine giriş yaparak prim sorgulama işlemlerinizi buradan rahatlıkla yapabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak içine sadece size ait olan e- Devlet şifresi edinmeniz gerekir. Bu şifre ile tüm resmi işlemlerinizi buradan sorgulatabilirsiniz. Güvenlik açısından şifre ile giriş yapmak şarttır. Şifresi olmayanlar en kısa zamanda şifrelerini alarak sisteme bu şifreleri ile giriş yapabilirler.

E- Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Tüm resmi işlemler ve sorgulamalar için e- Devlet sisteminden giriş yapmak için e- Devlet şifresi edinmek şarttır. E- Devlet şifresi alımı için iki yol vardır. Bunlardan birincisi bulunduğunuz yerdeki en yakın PTT şubesine giderek 2 TL ücret karşılığında şifrenizi edinmenizdir. Bu ücret şifre yenileme gibi sonraki e- Devlet şifresi alımlarında 4 TL kadar olmaktadır. E- Devlet şifresi edinmek için diğer bir yol da internet bankacılığı aracılığı ile internet üzerinden şifrenizi almanızdır. Bunun için yukarıda vermiş olduğumuz link adresine tıklayarak sisteme giriş yapmanız gerekir. Sisteme giriş yaptıktan sonra sisteme dahil olan bankalar aracılığı ile şifrenizi edinebilirsiniz.

E- Devlet Şifresi İle Primlerinizi Sorgulatın

Çalışanlara çalıştıkları kurum tarafından her ay düzenli olarak prim ödenmek zorundadır. Sigortalı olan çalışanların hakkı olan bu primlerin zamanın da ödenip ödenmediğini kontrol etmek amacıyla e- Devlet şifresi ile prim sorgulama yapabilir ve primlerinizin düzenli yatırılıp yatırılmadığını bu yolla öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinden başka hiçbir şube ya da kuruma gitmenize gerek kalmadan online olarak sisteme giriş yaparak prim sorgulama işlemleriniz, kolayca yapabilirsiniz. Primlerinizin gününü, ne kadar yatırıldığını, eksik priminiz olup olmadığını öğrenmenin en kolay yolu e- Devlet sistemi ile prim sorgulama işlemleri yapmaktır. Zamanında sorgulama işlemleri yaptırarak böylece olası mağduriyet durumlarından da kurtulmuş olursunuz.

About admin

83 queries 0,536