Düşük Maaşla Erken Emeklilik İle Yaş Sorununa Son

Son zamanların en çok konuşulan ve tartışılan konulardan birisi de emeklilik sorunudur. Emeklilik yaşının uzatılması çoğu çevrede yankı uyandırmaktadır. Buna göre ilgili mevzuata göre 1999 yılında yapılan düzenleme ile emeklilik yaşı erkeklerde 60, bayanlarda ise 58 yaşı bulmaktadır. Düşük maaşla erken emeklilik ile yaş sorununa son bulan çözüm ise kişilerin daha erken emekli olmaları konusunda destek olmaktadır. Eski tasarıya göre kişiler prim günlerini doldurmuş olsalar bile yaş şartına takıldıkları için yaşlarının dolmasını beklemek durumunda kalacaklardı. Yeni çıkan ve sözü edilen taslak uygulanırsa yaşı beklemeden de erken yaşta emekli olma durumu söz konusu olabilecektir. Tabi bunun da belli başlı bazı şartları vardır. Bu şartların neler olduğu konusunu aşağıda açıklamaya çalışacağız.

Erken Emeklilik İçin Gerekli Olan Şartlar

2017 yılında yapılan ve yeni açıklanan tasarıya göre erken yaşta beklemeden emekli olmak mümkün olabilecek. Erken emeklilik için gerekli olan şartlar için emeklilik yaşına kalan zamanlar hesap edilir ve ona göre uygulanır. Konuyu açarsak tasarıya göre çalışanların her ay  ortalama maaşından %5 kesinti olmak şartıyla düşük maaş alarak emekli olacaklar. Emeklilik yaşı yüksek olan pek çok ülkede bu uygulama yapılmaktadır. Kesintinin oranı ise kişinin emeklik yaşına kalan süreye göre belirlenmektedir. Kişiler çalışırken düşük maaş alacaklar, fakat emekli olunca normal maaş almaya devam edeceklerdir.

Taslak Kabul Görecek mi?

Geç emekli olmak istemeyen kişiler için düşük maaşla erken emeklilik çözüm gibi gözükse de pek çok çalışan bu durumu tasvip etmemektedir. Maaşlarından kesinti olmasını istemeyen kişiler bu öneriye karşı çıkmaktadır. Pek çok çalışanın düşüncesi ise maaşlarından kesinti olması yerine emeklilik yaşına ne kadar zaman kalmışsa kalan zaman içinde ödenmesi gereken para hesaplanarak, bu paranın çalışan tarafından ödenmesi ve erken emekli olmaya hak kazanmasıdır. Öneriler bu doğrultuda. Kabul edilir mi bilinmez ama emeklilik ile olan tartışmaların uzun bir süre daha gündemi meşgul etmesi düşünülmektedir. Başka çözüm önerileri gündeme gelir mi ya da sözü edilen taslak hayata geçirilir mi ilerleyen zamanlar da göreceğiz.

About admin

83 queries 0,487