Dul Maaşı Sorgulama

Dul Maaşı Sorgulama

Dul Maaşı Sorgulama işlemini kolay yoldan yapmanıza yardımcı olmak adına bu makalemizi yazmaya karar verdik. Hayat her zaman istenildiği gibi toz pembe olmamaktadır malesef, bazen hastalıklar, bazen başka sebepler bizi sevdiklerimizden ayırmaktadır. Her ne kadar bu duruma dayanamasak da hayat kaldığı yerden devam etmek zorunda. Hayat devam ederken de bizim kendimizi idame ettirmemiz gerekmektedir.  Devlet büyükleri tarafından Dul maaşı olarak tanımlanan bir miktar aylık ödeme ile, yaşanılan ayrılıklarda bireylerin mağdur olmaması için aylık ödemeler yapılmaktadır.

Dul Maaşı Ne Kadar ?

Dul maaşı eşten kalan ssk veya bağkur maaşı ile oranlı bir durumdur. Yani eşin vefatından sonra kalan dul maaşı ödemeleri, çalışanın sigorta primlerine dayanmaktadır. Eşinden kalan maaşı almaya hak kazanmış olabilmek için bazı yasal şartların oluşması gerekmektedir.

Dul Maaşı Şartları Nelerdir ?

Dul Maaşı alabilmek için bazı şartlar vardır. Başkası ile evlenmeyenler dul maaşı alabilirler, ayrıca çocuklarının da bu maaştan faydalanması için 18 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir. 18 yaşını dolduran erkek çocukların okul okumadığı taktirde maaşları kesilmektedir. Kız çocukları ise 18 yaşını doldurmuş fakat okuma ve evlenme durumu yok ise maaş almaya devam edebilmektedirler. Erkek çocukların maaşı alabilmek için okuma şartı vardır. Kız çocuklarında ise evlilik yapması maaşının kesintiye uğraması ile sonuçlanmaktadır. Ülkemizde evlendiği halde maaşı almaya devam eden binlerce kişinin olduğunun farkına varan Sgk, yasal olmayan bu maaşı kestiği gibi, evlendiği ve evlendiğini Sgk ya bildirmediği dünden bu yana ödenen maaşın geri ödemesini faizi ile talep etmektedir.

Dul Maaşı sorgulamak için Tıklayınız. 

Dul ve Yetim Aylığının Kesilme Sebebleri

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Dul maaşı ve yetimler için ödenen ödenekler bazı süreçler sonucunda kesintiye uğramaktadır.

  • Dul eş başkası ile evlenmişse,
  • Erkek çocuklar 18 yaşını doldurmuşlarsa
  • Kız çocuklar evlenmiş ise
  • Kız çocuklar çalışıyor ve sigorta primleri yatıyorsa
  • Erkek Çocuklar okuyor ise de 20 yaşından sonra bu ödenek kapısı kapanmaktadır.

Dul ve yetim aylığı SSK ve Bağkur primlerini yatırmış emekli olmuş bireylerin, eşi ve çocuklarına bağlanacak bir ödenektir. Ve Bu sadece emekli olmuş bireyin vefatı ile gerçekleşebilmektedir.

 

 

About admin

82 queries 1,886